Zahidin Nasihati

Paylaş
**
 

Zahidin Nasihati

Yaz havasının sıcaklığı şiddetlenmişti. Güneş, Medine de, Medine etrafındaki bahçelerde ve tarlalarda şiddetle parlıyordu. Bu sıralarda, kendisini, zahidlerden ve dünya yaşamını terketmiş kimselerden bilen Muhammed ibni Münkedir isimli bir adam Medine nin dışındaki bir yere geldi. Ansızın gözü, bu saate tarlasında çalışmak üzere buraya gelmiş ve fazla çalıştığı her halinden belli olan ve etrafındaki bir kaç adamıyla birlikte yürümekte olan, iri cüsseli ve yorgun bir şahsa ilişti.

Kendi kendine, Bu sıcak havada, kendisini dünya işiyle meşgul eden bu adam kim diye düşündü. Bir az daha yaklaştı. Hayret! Bu adam Muhammed ibn-i Ali ibn-il Hüseyin (İmam-ı Bakır)(k..s)! Bu şerefli adam neden dünyanın peşinden gidiyor Ona bir nasihat vermem ve bu tutumundan caydırmam lazım dedi.

Yaklaşarak selam verdi. İmam Bakır(k.s), yorgun nefes alışı, ter dökülen mübarek yüküyle selamına cevap verdi.

– Acaba sizin gibi asaletli bir adamın dünya hevesiyle, böylesine bir vakitte ve sıcakta, bilhassa pek çok güçlüklere katlanmak zorunda kalan bu endamın, dışarı çıkması uygun mu Kim ölümden haberdar olur Ne zaman öleceğini nasıl bilir Allah göstermesin, başınıza ölüm hali gelirse, ne olacak Dünya peşinden gitmeniz, bu endam ile böylesine sıcak günlerde,zorluk ve zahmetlere katlanmanız size layık değil.

İmam Bakır(k.s),ellerini, yanındaki kişilerin omuzlarından kaldırdı ve duvara yaslanarak:

– Eğer bu halde ölürsem ibadet ve taatimi yapmış, dünyadaki vazifelerimi bitirmiş olarak ölürüm dedi.

Çünkü bu işim de Allah a ibadet ve kulluktur. Sen, ibadeti; yalnız zikir, namaz ve duayla sanmışsın. Benim geçimim ve masraflarım var. Eğer çalışmazsam ve zorluk çekmezsem, sen ve senin gibisine yardım için elimi açmam lazım. Hiç kimseye muhtaç olmamak için rızık peşinde gidiyorum. Yalnız, günah işlediğim, uygunsuz bir iş yaptığım, ilahi emre muhalif olduğum zaman, ölümün bana gelmesinden korkmam gerekir. Allah ın emrine uyduğum zaman değil. Çünkü Rabbim beni, başkalarına yük olmayayım ve kendi rızkımı kendim sağlıyayım diye vazifelendirmiştir.

Zahid: Hayret! Yanılmışım, başkasına nasihat etmeyi düşünmüştüm; şimdi yanıldığımı, yanlış bir yolda gittiğimi ve bilakis kendim tam bir nasihate ihtiyacım olduğunu anladım.

Bu yazı 361 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak