Bir Başarı Hikayesi

Paylaş
**
 

Bir Başarı Hikayesi

JAPONYADA bir çocuk 10 yaşlarındayken bir trafik kazası geçirmiş ve sol kolunu kaybetmiş. Oysa çocuğun büyük bir ideali varmış. Büyüyünce iyi bir judo ustası olmak istiyormuş.sol kolunu kaybetmekle birlikte, bu hayalide yıkılan büyük bir depresyona girdiğini gören babası, japonyanın ünlü bir judo hocasına gidip, yapılacak bir şeyin olup olmadığını sormuş.hoca:
-getir çocuğu bir bakalım demiş.
ertesi günü baba oğul varmışlarhocanın yanına.hoca çocuğu süzmüş ve
-tamam demiş.yarın eşyalarını getir, çalışmalara başlıyoruz.
ertesi gün çocuk geldiğinde ,hocası ona bir hareket göstermiş ve bu hareketi çalış demiş.çocuk 1 hafta aynı hareketi çalışmış.sonra hocasının yanına gidip “bu hareketi öğrendim, başka bi hareket göstermeyecekmisiniz?”diye sormuş.hocanın cevabı:
-çalışmaya devam et olmuş.
2ay, 3ay, 6ay derken çocuk okuldaki bir yılını doldurmuş.bu bir yıl boyuncada hep o aynı hareketi tekrarlamış.hocanın yanına tekrar gitmiş:
-hocam 1 yıldır aynı hareketi çalışıyorum.iyide yapıyorum.bana yeni bir hareket göstermeyecekmisiniz?
-sen aynı hareketi çalış oğlum.zamanı gelince yeni harekete geçeriz.
2yıl, 3yıl, 5yıl derken çocuk judodaki 10 yılını tamamlamış.bir gün hocası yanına gelip “hazır ol!” demiş.”seni büyük turnuvaya yazdırdım.yarın maça çıkacaksın” delikanlı şok olmuş.hem sol kolu yok hemde judoda bildiği tek bir hareket var.ünlü judocuların katıldığı turnuvada hiçbir şansının olmayacağını düşünmüş, ama hocasına saygısından da ses çıkarmamış.
turnuvanın ilk günü delikanlı ilk müsabakasına çıkmış.rakibine bildiği tek hareketi yapmış ve kazanmış.derken 2. 3. maç,çeyrek final,yarı final ve final…finalde delikanlının karşısına ülkenin son on yıldır yenilmeyen şampiyonu çıkmış.tam bir üstad.delikanlı dayanamayıp hocasının yanına koşmuş.
-hocam,demiş.hasbel kader buraya kadar geldik.ama rakibime bir bakın hele .bende ise bir kol eksik.ve bildiğim tek bir hareket var.bu kadar bana yeter.bari çıkıpta rezil olmayayım.izin verin turnuvadan çekileyim.
-olmaz demiş hocası.kendine güven, çık dövüş.yenilirsende namusunla yenil.
çaresiz çıkmış müsabakaya. maç başlamış.delikanlı yine o bildiği tek hareketi yapmış ve tak! yenmişrakibini şampiyon olmuş.kupayı aldıktan sonra hocasının yanına koşmuş:
-hocam nasıl oldu bu iş?benim bir kolum yok ve bildiğim tek bir hareket var.nasıl olduda ben kazandım?
-bak oğlum 10 yıldır o hareketi çalışıyordun.o kadar çok çalıştınki yeryüzünde o hareketi senden daha iyi yapan hiç kimse yok.bu bir.ikinciside o hareketin tek bir karşı hareketi vardır.onun içinde rakibinin senin sol kolundan tutması gerekir.
bu hikayeden anlaşıldığı üzere insanların bazen eksiklikleri aynı zamanda en güçlü tarafları olabilir.YETER Kİ BU EKSİKLİK KAFALARINDA OLMASIN!!!

Editör Tuğçe NUH

Bu yazı 504 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak