Ali Erkan KAVAKLI
Ali Erkan  KAVAKLI
İyi Başla ve Sonunu Getir
  • 19 Aralık 2015 Cumartesi
  • +
  • -
İyi Başla ve Sonunu Getir
Okullarda seminerlere başladım Adana Orhan Gazi İmam Hatip Ortaokulu ve Adana İHL. Hakkı Polat İHL öğrencileri ile Yüreğini Ateşle konulu seminer gerçekleştirdik.
 
Geleceğimiz olan gençlerimize 10 yıl sonrasını düşünerek çalışın, akıllı adam işe sonunu düşünerek başlar, sene sonunda  ve on yıl sonra hayal kırıklığı yaşamamak için şimdiden hedef belirleyin ve kolları sıvayın dedim.
 

Öğrencilere okulda ve hayatta başarılı olabilmeleri için uymaları gereken kuralları anlattım. Başarının altın prensipleri şöyle:

1. Hayatta ne olmak istediğine karar ver, hedef seç. Hedefi olmayan yelkenliye hiçbir rüzgâr yardım etmez.
2. Kendine güven. Hiç kimseden bir eksiğin yok. Herkesin sahip olduğu beyin, yürek, iki el ve iki ayağa sen de sahipsin. Sen de yapabilirsin.
3. Azimli ve kararlı ol. Maymun iştahlı olma. Başarı azim ve sabır ister.
4. Üşenme, erteleme, vazgeçme. Vazgeçen başarısızlığı seçer.
5. Mazeretlerini yok et. Hiçbir mazeret, yapılmayan işin yerini tutmaz. Kimse bize denizde hangi dalgalarla boğuştuğumuzu sormaz, herkes gemiyi sahile getirip getirmediğimize bakar.
6. Çalışmayı en büyük erdem bil. Çalışmak, başkalarına el açmaktan, dostlara muhtaç, düşmana maskara olmaktan bizi kurtarır.
7. Planlı çalış. Günlük en az üç saatlik bir çalışma planı yap ve bu planı mutlaka uygula. Bazı günler plan aksar, buna önem verme. Uygulanmayan planı değiştir. Uygulanabilir bir plan yap. Plana uyma konusunda büyüklerinden yardım al, seni motive edecek bir iyilik meleği bul.
8. Başarılı insanları modelle. Ne olmak istiyorsan o mesleğin sahipleri ile konuş, nasıl başardıklarını sor ve öğren. Onların takip ettiği yol haritasını sen de takip et.
9. Zorlukları dost kabul et. Zorluklar yeteneklerimizin gelişmesine yardım eder. Hiç kimse kolay iş yaparak kahraman olmaz. Zor işleri başarmak, bizi geliştirir ve kendimize güven duymamızı sağlar.
10. İyimser düşün. Başarabileceğine karar ver. Başaranlar da insan sen de insansın.
11. Okumayı zevk edin. Okumak zihni beslemektir, kitaplar beyin vitaminidir. Okumak, aynı zamanda iyi bir eğlencedir, hoş vakit geçirmemizi sağlar. Okumak, Rabbimizin emridir ve ibadettir. Seni yükseltecek kitapları oku.
12. İnsanlarla iyi geçin, dostlarını artır, nezaket kurallarına önem ver.
13. Yardımlaşma duygunu geliştir. Kendi başına başaramadığın dersleri arkadaşlarınla çalış. Onlardan yardım al, gerektiğinde yardım et. Yardım etmek, insana mutluluk verir.
14. Baltayı bile. Kendini yenile ve geliştir. Her gün yeni şeyler öğren. İki günü eşit olan zarardadır.
15. İnancını yitirme. Kutsal değerlere önem ver. Zor durumlara düşmeden Allah’a olan inancını güçlendir. Zorda kaldığında ona dua et ve ondan yardım iste. İyi günlerde ona dua et ve verdiği nimetlere teşekkür et. İnanmak mutluluk ve güç kaynağıdır.

Öğrencilere doğru bir yol haritası belirlemek, başarısını artırır, işinizi kolaylaştırır, dedim.

 
Daha fazlasını öğrenmek isteyenlere Yüreğini Ateşle, Başarıya Götüren Yol, Başarı İnanç İşidir, Başarının Büyüsü, Beyin Gücünü Etkili Kullanma Sanatı kitaplarımı tavsiye ettim.
Netice: Başarı mutluluğa açılan kapıdır. Başarı yağmur değildir, gökten yağmaz. Başarmak isteyen bedelini ödemeli. Hayat imtihandır, insan burada cenneti kazanacaktır. Yan gelip yatılacak yer, mezarlıktır. Oraya gidinceye kadar terlemek lazım.   
İyi Başla ve Sonunu Getir yazısından sonra Ali Erkan KAVAKLI diğer yazılarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM