Vefa cömertlik fedakarlık ile ilgili atasözleri

Vefa cömertlik fedakarlık ile ilgili atasözleri

Konumuzda Vefa cömertlik fedakarlık ile ilgili atasözleri ve anlamlarını paylaşmaya çalışacağız.  Dilimiz döndüğünce anlamlarını yazmaya çalışarak beğeninize sunacağız.

Yüce Allah cc. hazretleri insanlara güzel özellikler vermiştir. İnsanları davranışlarına göre imtihana tutarak karşılığını hem bu dünyada hem de ahirette verecektir. Konumuzun sizlere yardımcı ve faydalı olması dileğimizdir. dostkelimeler.com

Vefa cömertlik fedakarlık ile ilgili atasözleri

Baba oğluna bir bağ bağışlamış; oğul babaya bir salkım üzüm vermemiş. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde babaların bin bir fedakarlıkla ve Rabbinin kendisine verdiği nimetleri çocukları için cömertçe harcadığı, maalesef çocukların babalarının bu kadar hizmetine karşılık vefasızlık yaptıkları anlatılmaktadır.

Eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde eski dostların yaşadıklarından sonra birbirlerine düşman olmayacağı ve yeni dostluklardan da vefa ve fedakarlıklar beklenilmemesi gerektiği anlatılıyor.

Sevda geçer yalan olur, sonra sokar yılan olur. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde bitmiş olan sevdalardan sonra insanların eski sevgililerine vefa göstermeyeceği gibi artık fedakarlık yapmayacakları anlatılıyor. Hatta bazen bu eski sevgililer birbirlerinin zararına işler de yapabilir denmektedir.

Elden vefa, zehirden şifa bekleme. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüz yabancı kişilerin vefa göstermesinin anlamı olmadığı, zehirden de şifa beklemenin anlamsız olduğu anlatılıyor.

Her sakaldan bir tel çekseler köseye sakal olur. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde insanların birbirine yardımcı olarak yaşamalarının kolay olacağı, çeşitli sıkıntıların cömertlik, vefa ve fedakarlıklar ile kolayca halledilebileceği anlatılıyor.

Yiğit yiğide at bağışlar. Türk atasözü

Anlamı : Yiğit kişiler hem vefalı, hem cömert hem de fedakarlıkta yiğittirler. Yiğit kişi olmak için bu saydığımız meziyetlerin de kendisinde olması gerekir.

Cimrinin zararı, cömerdin karından fazla olur. Türk Atasözü

Anlamı: Cömert insanlar mal vererek malı azaldığı düşünülse de aslında Yüce Allah cc. Hazretleri o kişiye yaptığı iyilikleri nedeniyle fazlı keremiyle daha fazla verecektir. Cimri ise cimrilik yaparak elinde tuttuğu fazla mal ile gün gelip hesap verecektir.

Cömert ile nekesin harcı birdir. Türk atasözü

Anlamı: Cimri ve cömert kişileri yaratan, herşeyi yoktan var eden Allah cc. hazretleridir. Cimri mi olacak cömert mi olacak kişi kendi kıt aklıyla karar verecek ve bunun sonucunda imtihan için geldiği dünyada ya kazananlardan yada kaybedenlerden olacaktır. Bizler cömert olan yaratıcının kulları olarak cimrilik yapmayacak, bütün de kendimizi boş bırakmayacağız. Her şeyimizi kararınında yapacağız.

Cömert derler, maldan ederler, yiğit derler candan ederler. Türk atasözü

Anlamı: Cömert  insan cömertliği yukarıda anlattığımız gibi kararında yapmalı, yiğit kişide kendisine verilen nimetleri kullanmasını bilmeli, aşırıya gitmemeli, her zaman dikkatli olmalıdır.

Vefa cömertlik fedakarlık ile ilgili atasözleri konumuzdan sonra Vefa, cömertlik ve fedakarlık  ile ilgili diğer konularımıza da aşağıdaki linklerden kolayca göz atabilirsiniz…. dostkelimeler.com

Vefa ile ilgili sözler

Vefa ile ilgili hadisler

Vefa ile ilgili ayetler

Fedakarlık ile ilgili sözler

Cimrilik ile ilgili atasözleri ve anlamları

Cömertlik ile ilgili deyimler

Cömertlik ile ilgili ayetler

Cömertlik ile ilgili sözler

Cömertlik ile ilgili hadis-i şerifler

Cimrilik ile ilgili ayeti kerimeler

Cimrilik ile ilgili Hadis-i Şerifler

Cimrilik ile ilgili sözler

Cimri – Cömert hikayeleri