Saygı ile ilgili atasözleri ve anlamları

Saygı ile ilgili atasözleri ve anlamları

Saygı ile ilgili atasözleri ve anlamları konumuzda sevgi saygı ve yardımlaşma ile ilgili atasözleri, sevgi ve saygı ile ilgili bir atasözü, sevgi ve saygı ile ilgili birer atasözü, yaşlılara saygı ile ilgili atasözleri gibi konularda bulabildiğimiz kadar çok saygı atasözlerini ve anlamlarını aşağıda sıralamaya çalıştık. Müslüman Türk milleti büyüklerine çok değer verir ve saygıda kusur etmemeye çalışır.

Dinimiz büyüklere saygı küçüklere sevgi konusunda bizlere tavsiyelerde bulunmaktadır. Bu konuya ayrıca bir önem vermeliyiz.  Büyüklerine saygı beslemeyen insan küçüklerinden de sevgi bulamaz. Kendisi büyüdüğünde de kendisine saygı gösterilmez. Öncelikle bulabildiğimiz atasözlerimizi ve dilimizin döndüğü kadar da anlamlarını yazmaya çalışalım. Dostkelimeler.com / Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri platformu

Saygı ile ilgili atasözleri ve anlamları

Zorla güzellik olmaz. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz de saygısız kişilerin zorla saygı göstermesi istenmesiyle sonuç alınamayacağını anlatır.

Varsa pulun, herkes kulun; yoksa pulun, dardır yolun. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde varlığın ve maddiyatın sevgi ve saygıda çok önemli tutulduğunu parasız kimselerin saygı görmelerinin zor olduğunu anlatmaktadır.

Su küçüğün, söz (sofra) büyüğün. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz hem küçüklere verilen değeri ham de büyüklere gösterilmesi gereken hareketleri en güzel şekilde anlatıyor.

Eli boşa ağa uyur derler; eli doluya ağa buyur derler. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde saygının genelde kişinin zenginliğine ve fakirliğine göre gösterildiği anlatılır. Eli dolu yani zengin kişilere hürmet edildiği, eli boş yani fakir olanlara da hürmet gösterilmediği anlatılıyor.

Keskin sirke küpüne zarar verir. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz insanların etrafına aksilik yapmasının aslında kendisine zarar vereceğini anlatmaktadır. Büyüklere ve küçüklere hatta yaşıtlarımıza en güzel şekilde davranmayı öğütlemektedir.

Lokma karın doyurmaz, şefaat artırır. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz de büyüklere saygı gösterme ve küçüklere sevgi göstermenin, ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşılamanın aradaki muhabbeti artıracağını anlatmaktadır.

Öpülecek el ısırılmaz. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz de bayramda seyranda elini öpeceğimiz yakın akrabalarımıza zarar verilmemesi, uygun şekilde saygı gösterilmesini gerektiğini çok güzel anlatmaktadır.

Saygı ile ilgili atasözleri

Seyrek git sen (sıkça varma) dostuna, kalksın ayak üstüne. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz insanları ziyaret ederken uygun zamanlarda ziyaret yapılması, sık giderek çok fazla rahatsızlık verilmemesi gerektiğini çok veciz bir şekilde anlatmaktadır.

Köpek bile yal yediği kaba pislemez. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözü bizlere hayvanların bile yemek yediği kaba pisliğini yapmayacağı hatırlatarak, bizlerin de nimetlerinden faydalandığımız kişilere karşı kusur işlemememiz gerektiği anlatılıyor.

Köpeği dövmeli ama sahibinden utanmalı. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz yaramaz insanların ve kötülük yapanların gerektiğinde gerektiği gibi cezalandırılmaları gerektiğini ama öncelikle büyüklerine haber verilmesi, uyarılması gerektiği anlatılmaktadır.

Önce baldın, pekmez oldun; şimdi para etmez oldun. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözü hayatında yaşantısı ve davranışlarıyla hata yapan insanın değerinin ve saygınlığının azaldığı anlatılmaktadır.

Ulular köprü olsa basıp geçme. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde büyükler bizlere yol versede onlara karşı saygıda kusur etmememiz gerektiği anlatılmaktadır.

Saygı ile ilgili atasözleri bizlere neler anlatıyor;

Yukarıdaki atasözlerimizden de anladığımız gibi saygı ve sevgi görmek isteyen çeşitli yanlışları yapmamalı, her daim kendisinden büyüklere saygı göstermelidir. Para ve malın saygıda önemli bir yeri olduğu da açıkça belirtilmiştir. İnsan kendi iaşesini kendi çabalarıyla kazanması bile saygıdeğerdir.

Saygı ile ilgili atasözleri ve anlamları yukarıda sıralanmıştır. Eksik gördüğünüz atasözlerini ekleyerek sizde sitemize ve arkadaşlarınıza katkıda bulunabilirsiniz ve sitemizin sevaplarına ortak olabilirsiniz. Saygı konusunda diğer başlıklarımıza da aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. Dostkelimeler.com

Saygı ile ilgili sözler

Anne saygımız anneler gününde mi olmalı? – Dr. Muhammed Bozdağ yazısı

Yorumları Görüntüle (4)