Muhammed BOZDAĞ

Sevgililer günü kutlamak bize yakışır mı?

featured

Sevgililer günü kutlamak bize yakışır mı?

Ey değerli genç,
 
Sana namahrem olan ve evlenmeyeceğin kişiye gönlünü çelme amacıyla hediye mi alacaksın bugün? Kapitalistlerin sevgililer günü gelip çattı diye mi? Yaptığın şeyin anlamını bir düşün istersen.
 
O kızı veya oğlanı sevgili edindin. Nikâhlı değilsiniz. Belki de öğrencisiniz ve evlilik çağı gelinceye kadar okulunuz bitecek ve yuvanızı geçindirebilmeniz için bir işe girmeniz gerekecek. O vakte kadar büyük ihtimalle duygularınız soğuyacak veya şartlarınız değişecek. Biriniz yükseleceksiniz öbürünüz geride kalacak veya karşınıza yeni fırsatlar, yeni güzeller çıkacak ve birbirinizden vaz geçeceksiniz. Hele de bu oyunu ileriye vardırıp da daha feci bir harama düşecek olursanız sevginizin sihri bozulacak,  Birbirinize karşı tiksinti dolacak kalbinize ve ya terk edecek veya terk edileceksiniz.
 
Sevgi edindiğiniz kişinin eşiniz olmama ihtimali yüzde doksandan fazla… Mutlu ve sağlam yuva kurmanın yolu bu değil. Evlilik zamanı geldiğinde niteliklerinize den birilerini arayıp bulursunuz da onunla yapacağınız evliliği yaşatabilirsiniz bir ömür.
 
Zamanı gelmeden sevgili edinmek, kullanıp buruşturup atacağınız gönül eğlencesi aramaktır. O şehvet haramdır. O aidiyet şekli haramdır. Yasaktır. Ey Müslüman kadın ve ey Müslüman erkek,  Allah senin namahreme hoşluk hissiyle bakmanı haram kılmıştır. Sen sevgili edindiğin kişiyle geçireceğin her saniye boyunca Allah’ın bu farz emrini çiğneyeceksin.
 
Evlenmeyeceğin kişinin gönlünü neden hoş etmekle ilgilisin. Allah korkusunun dahi kalmadığı ve zinayı eleştirmenin dahi aşağılandığı, fuhşun iffetten çokça şerefli ve üstün gösterildiği bu ahir zamanda, kendini neyinle koruyacaksın. Seni pervaneler gibi o şehvet ateşine savrulmaktan ne sakındıracak?
 
Ayrılmanız, birbirinizi terk etmeniz, birbirinizden soğumanız mukadder. Özellikle kızlar! Erkek kullanıp atar ve kaybolur. Ama siz kullanılıp atılmanın maddi ve manevi lekesini, ıstırabını bir ömür taşıyacaksınız üzerinizde. O şok, o hayal kırıklığı güveninizi çökertecek. Nihayetinde de sevgili edinme âdeti yüzünden insanlar evlenmez olacaklar. Bekârlar, eş bulamayanlar patlayacak. Kendini sevgili saydıracak kadar kolaylaştıran insanların yaşadığı bir çağda evliliğin maddi ve manevi yükünü kim niye taşısın ki? Kullanıp atmak bu kadar kolaylaşmışken?
 
Allah sana gerçek bir hayat arkadaşı mı nasip etti? Gerçekten sahip ve ait hissedeceğin değerli bir hayat arkadaşı adayıyla mı nişanlandın? Tamam, onu güler yüzünle, saygınla, edebinle ve biraz da hediyenle sevindir. Ama Allah aşkına, bunu nikâhsız şehvetlerin patladığı, kötü amaçlar için kullanılan böyle kapitalist günlerde yapma. Bütün bir yıl sana ait.
 
Sen koyun sürüsü değilsin. Çarpı Pazar dolup taşsın diye üretilen bu tür adetlere, modalara kölelik etmek zorunda değilsin. Yılın geri kalan bütün günleri senin. Sen kendi gönlünün arzuladığı, özgür iradenin seni sürüklediği günlerde yap hayat arkadaşına iyiliğini. Ama böyle adetten olsun, beklenti dolsun diyerekten bir robot gibi sürüklenerek yapma. İnandırıcı olmaz, uzun yaşamaz böylesine sürü psikolojiyle ve taklide dayanan gösteriler.
 
Yürekten ol! Arkadaşın basiretli ise senden sürü gibi davranması istemez. Kimsenin düşünmediği yerde düşünmekle sen gerçek vefanı gösterirsin. En önemlisi de, koşma bu sevgililik hülyalarının peşinde. Allah’ın sana lütfedeceği gönül arkadaşı fırsatını böyle bir haram yolla heba edip de bir ömür nasibinin yolunu kapatma. Allah her şeyi görüyor, hepsini yazıyor. Hepsi senin kaderinin biçimlenmesinde rol sahibi olacak. Dr. Muhammed Bozdağ

Sevgililer günü kutlamak bize yakışır mı? – Dr. Muhammed Bozdağ yazısından sonra değerli yazarımızın diğer yazılarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz… Semih YAŞAR

Sevgililer günü kutlamak bize yakışır mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...