Semih YAŞAR

Müminin özellikleri

service

Müminin özellikleri

Allah teala Hz.leri müminun suresinin ilk ayetlerinde Allah’a ve peygamberine sav. iman etmiş müminlerin özelliklerinden bahseder ve onlara mükafat olarak cennetin en yüksek katı olan Firdevs cennetini vereceğini vaat eder.

Yüce Allah cc. Müminun süresi ilk ayetinde “Gerçekten müminler kurtuluşa ermiştir” diyerek aşağıda sayacağımız yedi özeliği kendinde toplayan müminlerin huzura ve kurtuluşa ereceğini bildirmiştir.

Bu özelliklerden birincisi ilk ayette geçen “iman”dır. İkinci olarak “Onlar ki, namazlarında huşû içindedirler.” (Müminun, 2) buyurarak inanmış kişilerin namazlarını tam bir saygı hali ile yaşamalarının kurtuluş ve huzur için imandan sonra ilk şartı olarak göstermiştir. Gerçek manada inanmış kişilerin namazlarını tam bir saygı ile tam olarak yerine getirdiklerini bildirmiştir.

Üçüncü olarak; “Onlar ki, boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler,” (Müminun, 3) buyurarak inananların boş söz ve davranışlardan uzak durduklarını, kendilerine fayda vermeyen işlerle gereksiz şekilde vakit ve sağlıklarını harcamadıklarını bu güzel özellikleri kendisinde bulunduran inanmış kişilerin kurtuluşa erecek müminler olduğunu bildirmiştir. Zaten gerçekten iman etmiş kişilerin böyle hareket ettiklerini, müminin özelliklerinin bunlar olduklarını bildiriyor.

Dördüncü olarak “Onlar ki, zekat (vazifelerini) yerine getirirler” (Müminun, 4) buyurarak, inanan kişilerin zekatlarını tam olarak eksiksiz bir şekilde, seve seve ve gönül hoşluğuyla verdiklerini bildirmiştir. Çünkü onlar dünya malına tamah etmeyen kişilerdir. Bütün her şeyin sahibinin Allah cc. olduğunu bilirler. Kendilerine geçici olarak verilen bu malları gerektiği gibi harcarlar, israf ta etmezler.

Beşinci olarak “Ve onlar ki, iffetlerini korurlar, Ancak eşleri ve ellerinin sahip olduğu (cariyeleri) hariç. (Bunlarla ilişkilerinden dolayı) kınanmış değillerdir. Şu halde, kim bunun ötesine gitmeyi isterse, işte bunlar, haddi aşan kimselerdir.” (Müminun, 5,6,7) buyurarak, müminlerin cinsel ihtiyaçlarını karşılamada eşiyle yetinmekte olan kişiler olduklarını, eşleri haricindeki diğer kişilere bu gözle bakmadıkları bildirmiştir. Hatta müminler zinaya yaklaşmamak için her türlü tedbiri de alırlar. Müminler o kadar güzel insanlardır ki; erkekler başkasının karısına, kadınlar ise başkalarının kocalarına göz dikmezler, onlardan kendilerini sakınırlar, ellerini sıkmazlar, yanakların da olsa öpüşmezler. Müminler o kadar güzel insanlardır ki insanın eşinin sadece eşine ait olduğunu hissettirirler. Mümin kadınlar da vücutlarını, gülüşlerini başka erkeklere seyrettirmezler, iffetlerini korurlar. Müminler ne güzel insanlardır.

Altıncı olarak “Yine onlar ki, emanetlerine ve ahidlerine riayet ederler” (Müminun, 8) buyurarak, müminlerin kendilerine verilen emanetlere sahip çıktığı (1) ve verdikleri sözleri de yerine getirdiklerini bildirmektedir. Müminlerin kendileri o kadar güzel insanlardır ki verilen emanetleri muhafa eder ve kendilerinin verdikleri sözleri yerine getirirler. Birine zarar verdiklerinde zararlarını karşılar helallik dilerler. Müminlerin böyle güzel özellikleri vardır. Onların ellerinden ve dillerinden kimseye maddi ve manevi zarar gelmez, ellerinin altındakileri ve inananları iyiye ve güzele davet ederler, kötülüklerden de men ederler.

Yedinci olarak “Ve onlar ki, namazlarını muhafaza ederler” (Müminun, 9) buyurarak, müminler namazlarını vaktinde ve tam olarak kılarlar, namazlarından çalmazlar, namazlarını zayi etmezler, onların kıldıkları namazlar ne güzel namazlardır.

Allah teala Hz.leri. “İşte asıl onlar (Firdevs cennetinin) varisleridir. Ki, Firdevs’e varis olan bu kimseler orada ebedî kalırlar.” (Müminun 10-11) buyurarak yukarıda saydığımız özellikleri kendinde taşıyan müminlerin cennetin orta yeri veya en yüksek yeri diye adlandırılan Firdevs cennetinde ebedi kalacaklarını vaad ediyor. Müminlerin böyle güzel özellikleri olduğunu bildiriyor.

1.Bazı tefsirlerde, bu emanetlerin içerisine namaz, zekat, oruç gibi diğer ibadetlerinde girdiği bildirilmektedir.

 

Semih YAŞAR

Müminin özellikleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...