malatya escort Yazar olmak istiyorum, diyenlere - Güzel sözler, Resimli sözler, Mesajlar, ayetler, hadisler, atasözleri

Emine ŞENLİKOĞLU
Emine  ŞENLİKOĞLU
eminesenlikoglu@dostkelimeler.com
Yazar olmak istiyorum, diyenlere
  • 0
  • 114
  • 06 Mart 2011 Pazar
  • +
  • -

Yazar olmak istiyorum, diyenlere

Yazar yetiştirmek için çok uğraştım. Kimine direkt, kimine endirekt yollardan faydalı olmaya çalıştım, ilgilendim. Kimi, halen düzgün çizgisinde devam ediyor, bir kaçı kitap yazınca sapıttı. Kimide, ne oldum delisi oldu.Herkes İslami çizgide zikzaksız durmayı başaramaz.

Artık tecrübem var. Bana sorulursa:“Benden yazar olur mu?”dense ,artık daha dikkatli cevap vermeye çalışırım. Önce kişiye bakarım,araştırırım,karakteri, şahsiyeti oturmuş , ihlaslı olup olmadığını, çevresinde sayılıp sayılmadığını anlamaya çalışırım.Kişiyi tanımadan , bilmeden hiç kimseye ”evet, yazar olmak için yeteneğin var, sen yazar olursun.” demem artık. Yazar olmak isteyenler önce bir yazar bulup ondan ders almalılar. Beni seçen olursa hemen şunu belirteyim: önce o öğrencinin çırak olmayı kabul etmesi gerek ve ayda bir, en az üç yazısını bana istediğim şartlar da göndermesi gerek. Bu kurallar zor mu geldi? O zaman koşu kulvarına girmeyecek. yüreğine güvenen gelsin. Ben 80 kitap yazarıyım, bir saatlik ders esnasında hocamdan en az uç kez azar işitiyorum ama asla dersi bırakmıyorum, çünkü öğrenmeye talip olmuşum, Allah için biraz azar işitsek ne olur diyorum. Üstelik, ben çokta çalışkan bir öğrenciyim.Hocalarımın verdiği dersleri aksattığımı hiç hatırlamıyorum.

Benden yazar olmak için ricada bulunanlarla ilgili bir planım var. Kız veya erkeklerden, yüreğine güvenip çırak olmayı göze alırlarsa, yazar yetiştirmek istiyorum.

Sizde katılmak isterseniz, 15.4.2011 tarihine kadar iyice çalışın. Gece gündüz demeden çalışmaya çalışmak diyoruz tabii. Okuldan, işten mi geldin? yemeğini yiyip, namazını kılıp hemen bir kenara geçip okumaya yada yazmaya çalışmalısınız. (müstear isimde kullanabilirsiniz.)

Önce tür bilincin olmalı. Yoksa hemen edinmelisin. ( Tür bilincim yokken yazdığım kitaplarla,tür bilincim oluştuktan sonra yazdığım kitaplar arasında azda olsa bir fark oldu, bunu sizlere bildirmek istedim.)

En az bir konuda akademik seviyede bilgin olmalı. Eğer yoksa, bir yandan bilgi edinmeye devam et, o zaman sadece denemeye odaklan, bir yandan da bir konuda mutlaka uzman ol. Ya resmen uzman yada gayri resmi olarak uzman. Bunlar, Fıkıh, Akait, İslam tarihi, Hadis usulü, Tefsir usulü, Edebiyat, Mahreç dersi vb. Olursa İslami bakış açısıyla yazacak yazar için çok iyi olur, güzel neticeler doğar.

Değerli kardeşler, önce kul olmaya önem verin, sonra yazar olmaya… Nice çok harika yazarlar vardır amma ne yazık ki kötü bir kuldur. Çizgisiz, firasetsiz,şahsiyetsiz, vakarsız , tutarsız ,kararsız ve kişiliksizdir amma, bunların hepsi varmış gibi görünmeye çalışır ne yazık ki, taşıma su ile değirmen dönmemektedir.

Kimden iyi yazar olur?

Ben ne kadar yazarım onu bilemem, fakat iyi yazar nasıl olur onu, özellikle on yıldır daha iyi biliyorum.

İyi yazar olmanın şartlarından bazıları:

1. Önce iyi bir insan olmak.

2. Karakteri oluşturan öğelerin sağlamlığı hakkında geçer not alabilmek. -Bu not, çevrenin sana saygısı varsa çabuk anlaşılır-

3.Yazılmayanı yazabilmek. Yada yazılan bir konuyu kimsenin ele almadığı noktadan ele almak.

4.Düzenli, disiplinli çalışmak. (okumak yazmak, gözlemlemek, araştırmak vb.)

5.Yazarlığı çok yüce bir şey sanmak ama önemsiz de görmemek.

6. Bilmediği konuda asla fikir yürütmemek.(Bu konuları detaylarıyla yazdığım bir kitap var, dilerseniz oradan devam edin: Beyaz Devrim kalemle Başlar.)

Yazarlık için hayalleriniz büyük olsun fakat başaramama ihtimali, büyük hayallerinin yanında bazen gezinsin.

Şimdi, ”Ben varım diyorsanız, birer adet fotoğrafınızı gönderin. Dört sayfayı geçmeyen yazıda, hangi tür isterseniz yazın. Yada sizi çok etkileyen bir hatıranızı ve duygularınızı yazın. Yeteneğiniz hakkında yazılarınız ipucu verir. Çünkü yetenekli bir yazar adayı bir kitaplık konuyu bile ,dört sayfalık yazıda özetleyebilir! (En az, ayrı konularda, üç yazı istiyorum)

Bu konuda sorularınız olursa siteden sorun.

Bir yıl veya iki yıl sitede beğendiğim yazıları, yazar adayları bölümünde yayınlayacağım Şanı Yüce Allah izin verirse. Benim ölçülerime göre, yazar olduğuna karar verdiklerim olursa, ”Tamam,sen , bence artık bir yazarsın. Benden bu kadar, Şimdi ne yaparsan yap. Yolunu kendin bulacaksın. Zoraki yol bulmanın da sakıncası olduğunu tecrübemle gördüm.

Haydın gençler!

”Korkmayın.” demiyorum. Korkuyorsanız gelmeyin. Bize, sizden önce yüreğiniz gelirse beraber çalışabiliriz. Biz böylesine ahtapotların bin bir kılıkta zehrini saçtığı çağda, korkaklarla hiç vakit geçiremeyiz, ama ikide bir cesaret göstergesi sandığı ortaya atılma alışkanlığı olanını da istemeyiz. Biz, dengeli, zeki, çalışkan, ihlaslı, şöhrette gözü olmayan, yürekli adaylarla yürümek isteriz.

Korkaklar ne yapsın?

korkak olmak suç değildir. Korkaklıktan kurtulmaya çalışmamak suçtur. O da kendisine dönsün, yüreğini büyütsün. Hem, ibadetini ihlasla yapan insan pek korkak kalamaz!

Sorularınız olursa, yine bu sitede cevap veririm. Lütfen bu konularda sadece siteden sorun, çünkü cevabın herkes tarafından okunmasını istiyorum. Aynı sorulara (mailden) defalarca cevap vermek, gerçekten zor oluyor.

Yazıları bilgisayarda yazıyorsunuz, fakat bana çıkış yapıp A 4 le gönderiyorsunuz, ayrıca aynı yazıyı irfanmektup@hotmail.com’ a da gönderiyorsunuz.

Yaş sınır yok.

Tahsil sınırı yok.

Irk sınırı yok.

ülke sınırı yok.

Soy sop sınırı yok. ( Soyu sopu katil olanlara soylarının suçunu yüklemeyiz.)

Babası katil olmuş bir genç kızın,”Ben bittim artık, herkes beni dışlar” sözünden dolayı bu açıklamayı yaptık.

Yazılarınızı Daruşşafaka caddesi, Ak sarıklı Sk; No:4/A Fatih İstanbul adresine gönderiyorsunuz.

Adresinizi, varsa cep ve ev telefon numaranızı, varsa anne veya babanızın adını ve telefonu da yazarsanız iyi olur. MSN mi şimdilik sık sık açamıyorum fakat inşallah ileride durum değişecek.

Çok güzel araştırmalarım var.Bunları mektup dergisinde yayınlayacağım. Çünkü, sanal alemde emekler ölüyor. Bu sitelerde yayınlanan yazıyı sizin çocuklarınız, torunlarınız göremeyecek. Ama kitaplar, dergiler bu çağdan öteki çağa bile bilgi taşıyor. Paranıza kıyın, 4 mektup dergisinde ( hem kitap hem dergi) tam üç yüz konu var. Kitap medeniyeti ölmesin, diye bu yola baş koyduğumu bir gün ispat edeceğim inşallah.

Başka ne yapalım gençler. Davamız, cihadımız, ahretimiz en önemlisi kul olarak mecburiyetimizden dolayı çalışalım diyoruz. Ancak bu kadarına gücümüz yetiyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM