Teşvikiye Camii

Teşvikiye Camii

Teşvikiye Camii 

Teşvikiye Camii, İstanbul ilinin Şişli ilçesinde, Teşvikiye Mahallesinde yer almaktadır.

Teşvikiye Cami deniz seviyesinden 96 metre yüksektedir.

Anlatılanlara göre padişahın gezileri sırasında namaz kılması için yapılmış olan ahşap mescit Nişantaşı’nın o zamanlarda boş arazisinde yapılmış olan ilk binasıdır. Küçük ve bakımsız olduğundan zamanla ihtiyaca cevap veremez hale gelen mescide yapılan eklemeler de bu günkü Teşvikiye Camii’nin de temelleri atılmış olur.

Daha sonraları bu mekana Sultan III.Selim tarafından 1794-1795 yılları arasında inşa ettirilen caminin mimari Yuvan Efendi. 1854’te ise bu alana Sultan Abdülmecid tarafından yeni bir cami yaptırıldı ve bugünkü halini aldığı bilinmektedir..

Avlusunda bulunan iki menzil taşından atış talimlerinin bu civarda yapıldığı anlaşılan caminin varlığı dinsel ibadet ihtiyacını giderirken günübirlik gezilerinde çoğalmasına vesile olur. Teşvikiye Camii’nin Hünkar Mahveli Kapısı’nın üzerindeki manzum kitabesinde, bu semti ihya edenin ve Teşvikiye Camii’ni yaptıranın Abdülmecid Han olduğu anlatılmaktadır.

Camii’nin avlusunda iki tane nişantaşı vardır. Üzerlerindeki kitabelerde III. Selim’in tüfekle 1260 gezden (bir gez bir ok boyudur) su testisi hedefini, diğer kitabede ise II. Mahmut’un testi hedefini vurduğu anlatılır.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar