Hekimoğlu İSMAİL
Hekimoğlu  İSMAİL
Şükretmek lazım
  • 12 Şubat 2009 Perşembe
  • +
  • -

Şükretmek lazım

Vücudumuzda hücrelerimiz kadar tehlike var. Bu tehlikelerden bizi koruyan Allah’tır. Kâinat kitabını okuyoruz. Yağmurun yağmaması felaket. Yağan yağmurların durmaması felaket.
Yağmurlar damla damla değil de oluktan boşanırcasına yağsa yine felaket… Rüzgârlarda, depremlerde bir ölçü var. Rüzgâr 40 km. esiyor; 40 bin km. hızla esmiyor. 10 şiddetinde deprem oluyor; 100 şiddetinde deprem olsa kıtalar yürür giderdi. Bütün bu felaketlerden bizleri koruyan Allah’tır.

Kalbimiz dursa onu kim çalıştırabilir? Gözlerimiz kör olsa kim açabilir? Değil ki organlarımız kadar, hücrelerimiz kadar şükretmemiz lazım.
Verdiği maddî ve manevî nimetler için Allah’a ne kadar şükretsek azdır. Canlılar içinde Allah’a şükreden, yani nimetlerin kıymetini bilen yalnızca insandır. Gayrimüslimler Allah’a isyan ettikleri halde Allah onların bile her türlü ihtiyacını veriyor. Çünkü Allah Rahman ve Rahîm’dir. Anarşizmden, kötülüklerin kötülüğünden bizleri koruyan Allah’tır. Maddî ve manevî hastalıklar insanın dünyasını karartırken, Allah’ın verdiği sağlığa binlerce şükür.
Dünya savaşlar içinde. İnsanlar her türlü haksızlığa uğrarken bizler rahatız. O insanların zulümden kurtulmaları için dua ederken, diğer taraftan da şükretmeliyiz. Hayatın iyi taraflarını görmek lazım. Yangın yerinden geçen, başını çevirip bahçelere, bağlara bakmalıdır; bilmelidir ki bu yangın yeri de yarın bağ ve bahçe olacak… Her şey Allah’ın elindedir. Bediüzzaman diyor ki: Dünya ve ahiret saadetini isteyen kâinatı yaratan Allah’ın kitabına yani Kur’an’a uymalıdır.
Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır. Her insanın “yorum” hakkı vardır. Yorumlarımızı karamsar da yapabiliriz, iyimser de… Bu, insanın elindedir. Nefsi, insana bazen öyle şeyler söyler ki, insanın düşmanı söyleyemez. Akıl büyük bir nimettir. Fakat akıl, pişmanlıkları, evhamları bize taşırsa o zaman akıl başa bela olur! Bazen bana kötü düşünceler, kötü hayaller geliyor. Bir bakıyorum dakikalar, saatler geçmiş. “Ya Rabbi; bu düşünceler bana ait değil. Kurtar beni onlardan!” diye dua ediyorum. “Lâ ilahe illallah, Lâ ilahe illallah” demeye başlıyorum ve kurtuluyorum o halden.
Kötü bir şey olacağını düşündüğüm zaman diyorum ki: Allah’ın izni olmadan sinek kanadını kımıldatamaz. Kuş uçamaz.

Güzel gönül ağlama,
Gündür geçer ağlama
Bu kapıyı kapatan,
Bir gün açar ağlama.
“Her hale Elhamdülillah; küfür ve dalalet hariç.”
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Hekimoğlu İsmail

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM
2023-01-02 21:11:19
2022-12-30 20:14:37
2022-12-24 12:20:15
2022-12-24 10:46:47
Mehmet: Bence de
2022-12-24 10:41:18