Sokulu Mehmet Paşa camii

featured
service

Sokulu Mehmet Paşa camii

Unkapanı köprüsünün şişhane tarafında köprünün hemen yanında bulunan gösterişli bir camidir.

Cami Sokulu Mehmet Paşa tarafından 1577 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 1564 de Vezir-i Azam olmuş, Sultan II. Selim’in kızı Esma ile evlenmiş ve 1579 yılında bir meczup tarafından şehid edilmiştir. Türbesi Eyüp’te dir. 1938 yılında başlanan büyük çapta bir tamir ile cami ihya edilerek 1941 de tekrar ibadete açılmıştır. 1955 yılında minare şerefesi yeniden yapılmıştır.
MİMARİ YAPISI :
Camii’nin otuz yıldan fazla harabe halinde kalması nedeniyle zengin süslemesinin büyük kısmı kaybolmuştur. Takviye kuleleri ve eksedalar kubbenin çevresini bir çelenk gibi kavramaktadır. Ön tarafta iki katlı son cemaat revakna, yanlardaki merdivenlerden çıkılır. Kapı ve pencere kanatları da güzel ahşap eserlerdir. Acurlu olarak mermerden işlenen minber kapısı, yan kanatlar ve külah ile kendi cinsinin en güzel örneklerindendir. Çevre mekanlarının içindeki mahfel ile mermer mihrap da aynı itinalı ve ahenkli işçiliğe sahiptir.
Kubbe yazısı son devir hattatlarında Halim efendinin eseridir. Cami 1807 de yenilenirken barok sitilinde yapılan minarenin yerleştirilişidir. Son cemaat yerinin kuzey tarafından yükselen bir mekandan, sivri kemerli ve yüksek bir köprüye oturan kapalı bir geçitten tek şerefeli minareye geçilir.
MÜŞTEMİLATI :
Caminin minaresinin altında eski bir çeşmesi vardır. Caminin tam arkasında kargir iki dükkan dizisi bulunuyor. Caminin yakınında bulunan yeşildirek hamamı, Sultan I. Mahmud’un annesi Saliha Sultan tarafından yaptırılan sebil çeşme hala ayaktadır.

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Sokulu Mehmet Paşa camii

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...