Sokulu Mehmet Paşa camii

Sokulu Mehmet Paşa camii

Sokulu Mehmet Paşa camii

Unkapanı köprüsünün şişhane tarafında köprünün hemen yanında bulunan gösterişli bir camidir.

Cami Sokulu Mehmet Paşa tarafından 1577 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 1564 de Vezir-i Azam olmuş, Sultan II. Selim’in kızı Esma ile evlenmiş ve 1579 yılında bir meczup tarafından şehid edilmiştir. Türbesi Eyüp’te dir. 1938 yılında başlanan büyük çapta bir tamir ile cami ihya edilerek 1941 de tekrar ibadete açılmıştır. 1955 yılında minare şerefesi yeniden yapılmıştır.
MİMARİ YAPISI :
Camii’nin otuz yıldan fazla harabe halinde kalması nedeniyle zengin süslemesinin büyük kısmı kaybolmuştur. Takviye kuleleri ve eksedalar kubbenin çevresini bir çelenk gibi kavramaktadır. Ön tarafta iki katlı son cemaat revakna, yanlardaki merdivenlerden çıkılır. Kapı ve pencere kanatları da güzel ahşap eserlerdir. Acurlu olarak mermerden işlenen minber kapısı, yan kanatlar ve külah ile kendi cinsinin en güzel örneklerindendir. Çevre mekanlarının içindeki mahfel ile mermer mihrap da aynı itinalı ve ahenkli işçiliğe sahiptir.
Kubbe yazısı son devir hattatlarında Halim efendinin eseridir. Cami 1807 de yenilenirken barok sitilinde yapılan minarenin yerleştirilişidir. Son cemaat yerinin kuzey tarafından yükselen bir mekandan, sivri kemerli ve yüksek bir köprüye oturan kapalı bir geçitten tek şerefeli minareye geçilir.
MÜŞTEMİLATI :
Caminin minaresinin altında eski bir çeşmesi vardır. Caminin tam arkasında kargir iki dükkan dizisi bulunuyor. Caminin yakınında bulunan yeşildirek hamamı, Sultan I. Mahmud’un annesi Saliha Sultan tarafından yaptırılan sebil çeşme hala ayaktadır.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar