Ali Erkan KAVAKLI
Ali Erkan  KAVAKLI
Mutlu Evliliğini Sırları
  • 24 Kasım 2010 Çarşamba
  • +
  • -

Mutlu Evliliğini Sırları
1. Eşinize âşık olduğunuz ilk günü hiç unutmayınız ve dudağınızdan o günkü tebessüm ve yüreğinizden o günkü duyduğunuz heyecan hiç eksik olmasın.

2. Eşinize hep nişanlı olduğunuz günlerdeki nezaket, kibarlık ve centilmenlikle davranın.

3. Eşinize önem verin. Onu sevdiğinize sıkça söyleyin. Bunu içtenlikle yapın. Onu bütün kalbinizle sevin. Unutmayın ki eşinizden daha değerli bir varlığa sahip değilsiniz. Mutluluğunuz ona bağlı. İnsanın derdini paylaşabileceği, sırlarını konuşabileceği en iyi dostunun evinde olduğunu unutmamalı.

4. Onun hobileri ve işiyle ilgilenin. Onun en yakın yardımcısı, danışmanı ve moral kaynağı olun. Nişanlılık zamanında olduğu gibi eşinize yüreğinizde yer ayırmaya devam edin. Onun sorunlarını paylaşın.

5. Eşinizin meziyetlerini bulun ve bunları sıkça övün. Hepimizin içinde çocukluk günlerinden kalma bir çocuk vardır. Bu çocuk, sevdiğimiz kişilerden tarafından övülmek, şımartılmak, ödüllendirilmek ister. Eşinizin içindeki çocuğu hep övün.

6. Beğenilmeyen konuları eleştirmeyin. Eşinizi doğrudan eleştirmek yerine, bu davranışın beni üzdü, gibi duygularınız ifade eden cümleler kurun.

7. Fedakârlık, yuvanın en temel harcıdır, sevdiklerinize karşı fedakâr olun.

8. Eşinize ev işlerinde yardım edin. Güzel yaptığı işleri takdir edin ve onu övün.

9. Eşinize zaman ayırın. Günde en az 10 dakika onunla yüz yüze ve göz göze konuşun. Onun duygularını anlayın.

10. Hatalı davrandığınız zaman gurur meselesi yapmayın. Özür dileyin. Yanlış gurur anlayışına mutluluğunuz feda etmeyin.

Evlilik sadece sizi ilgilendirmiyor. Çocuklarınız evliliğin yıkılmasından en çok etkilenecek masum yavrulardır. Eğer yuvanız yıkılırsa onların mutluluğu kâbusa döner. İş çocuklarla da kalmaz; aileniz, eşinizin ailesi, sevdikleriniz üzülür.

Çocuklar, ailenin çimentosudur ve aile içinde mutluluk kaynağıdır.

İstatistikler, çocuklu ailelerde boşanmanın çocuksuz ailelere göre % 50 oranında daha az olduğunu gösteriyor.

Aileler çocuklarına değer vermeli, onları önemsemeli, iyi bir gelecek için eğitimlerine, mutlu olmaları için din ve ahlak eğitimine önem vermelidirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM