Misafir ile ilgili atasözleri

misafir ile ilgili atasözleri

Konumuzda sizlere Misafir ile ilgili atasözleri ve anlamları paylaşmaya çalışacağız. Yüce Allah Teala Hazretleri Nur Suresi 27. ayet mealinde “Ey iman edenler! Kendi evlerinizden başka evlere, sahiplerine hissettirip (izin alıp) ev sahiplerine selâm vermeden girmeyin. Bu davranış sizin için daha hayırlıdır. Düşünüp anlayasınız diye size böyle öğüt veriliyor.” diye emrederek misafirliğin ne şekilde olması gerektiğini bildirmiştir.

Atalarımızın misafir konusunda dillerinden düşürmediği sözlerden olan Misafir ile ilgili atasözleri ve anlamları ile devam edelim. Faydalı olması dileğimizdir.

Not: Misafir ile ilgili atasözlerimizi aşağıya yazmaya çalıştık fakat bu konuda bazen yanılmalar olabiliyor. Misafir konusunda eksik gördüğünüz atasözlerini yorum bölümünden ekleyerek siz de sitemize ve arkadaşlarınıza katkıda bulunabilirsiniz. dostkelimeler.com

Misafir ile ilgili atasözleri ve anlamları

Misafirin umduğu, evsahibine iki öğün olur. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzün anlamı; misafirliğe giden kişiler kendilerine yapılacak ikramın çok olacağını düşünür. Gerçekten de misafire yapılan ikramlarla aslında tüm aile bir kaç öğün geçirir.

Misafir on kısmetle gelir, birini yer, dokuzunu bırakır. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde misafirlerin aslında çok bereket getirdiği, atalarımız bunu defalarca denemiştir ki misafir gelen evde bir bolluk meydana gelmektedir.

Misafir kısmeti ile gelir. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde yukarıda atasözümüzün anlamı gibi misafirler Allah Teala hazretlerinin bir hikmeti gereği bir bollukla gelmektedir.

Misafir misafiri istemez; ev sahibi hiçbirini istemez. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde evde bir misafir varken, misafir hala oradayken sonradan gelen misafirin hem ilk gelen misafirce hem de ev sahibince hoş karşılanmadığıdır.

Misafir umduğunu değil bulduğunu yer. Türk atasözü

Anlamı : Bu en çok kullandığımız atasözlerimizdendir ki; misafirler ev sahibinin vereceği her ikramı önceden kafasında düşünmektedir ancak pek umduğu gibi olmayacaktır anlamındadır.

Ahmak misafir ev sahibini ağırlar. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde, oturup kalkmasını bilmeyen insanların misafirlikte de ev sahibinden daha ev sahibi gibi davrandığını anlatır.

Köylü, misafir kabul etmeyiz demez, konacak konak yoktur der. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözünde anlatılmak istenen; insanlar yapmak istemediği şeyler için değişik bahaneler bulmaktadır. Kendisinden bir şey istenildiğinde direk yapamam demez onun yerine çeşitli bahaneler bulur anlamındadır.

Gel demesi kolay ama git demesi güçtür. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz misafir çağırmanın davet etmenin kolaylığını, misafire ikram etmenin zorluğunu anlatıyor.

Misafir ile ilgili atasözleri ve anlamları konumuzdan sonra sitemizde mevcut diğer misafirlik ile ilgili konularımıza da aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. dostkelimeler.com

Misafir ile ilgili hadisler

Misafir ile ilgili sözler

Misafir Hikayeleri

Yorumları Görüntüle (1)