Mangust hakkında bilgi

Mangust hakkında bilgi

Mangust hakkında bilgi

Allah cc. Hazretlerinin yarattığı herşeyde bir hikmet, çeşitlilik ve bizim bilmediğimiz nice güzellikler vardır. Mangust adı verilen hayvan konusunda yazdığımız yazının sizlere faydalı olması dileğimizle….

Mangust hakkında bilgi

MANGUST, (Lat. Herpestes). Miskedisigiller familyasından bir memeli hayvandır. Afrika ve Asya’nın tropikal bölgelerinde yaşar. Küçük boylu, kısa bacaklı, zehirli yılanları avlamakla ünlü bir etçildir. Kuyruğu uzun, burnu sivridir.

Firavunfaresi olarak da bilinen Mangust, kuyruğu ile birlikte 1 metre boyundadır. Çok hareketlidir ve korkunç bir hasımdır. İnatçıdır ve avını asla elinden bırakmaz. Kobranın yaman ve çekindiği en bilinen düşmanı olan mangust kobra ile karşılaşmaktan hiç korkmaz. Mücadeleden de genel olarak galip çıkar. Yılanın, saldırılarından hızla kaçıp ataklarını savuşturur ve sonunda yılanın üstüne atlayarak ensesinden yakalar.

Derisi de, kalın postu da, zehre dayanıklılığı da mangustu korur. Firavunlar döneminde mangust (firavunfaresi) Mısırlılar için kutsaldı. Piramitlerde bu hayvanın bazı mumyalarına rastlanmaktadır. Mangust timsah yumurtalarını yemeyi çok sevdiği için timsahların çoğalmasını ve Nil nehri`ni istila etmesini önlüyordu.

 
Çevik ve kurnaz bir hayvandır. Özellikle sürüngenleri ve kurbağaları avlayarak beslenir. Yumurta yemeyi de sever. İnsanlara kolay alıştığı için evcilleştirmek kolaydır. Bu nedenle yılan, fare, sıçan gibi zararlı hayvanları yok etmek için kullanılır. Firavun sıçanı olarak isimlendirilen türü Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan tek türüdür.
Mangust hakkında bilgi konumuzdan sonra hayvanlar aleminin diğer üyelerine aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. Semih YAŞAR.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
hayvanlar alemi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar