Kopar Zincirlerini Anadolu

service

Kopar Zincirlerini Anadolu
Okumamak Allah’a isyandır, diye yazmıştı Dr. Hermann Heller bir mektubunda.“Seni yaratan Rabbinin adıyla oku!” fermanından ilham almıştı elbette. Okumak sanattır, marifettir, yiğitliktik, kahramanlıktır, hüner sahibi olmaktır, zihin sporudur, hafızayı güçlendirir. Okumak düşünmektir, düşünenleri anlamaktır, düşünmeyi öğrenmektir.
Düşünmek insana mahsus bir sanattır, bir meziyettir, bir erdemdir.
Düşünmek en büyük insanî haslettir.
Düşünen insan, medeniyet inşa eder; düşünen insan kitap yazar, düşünen insan kitap okur, düşünen insan ibadet eder.
Okuyan ve okutan insanlara hep hayranlık duymuşumdur.
Kitap okumanın yasaklandığı, okuyanların karakollara götürüldüğü, sorgulandığı, içeri tıkıldığı zamanlarda bir araya gelerek insanlara kitap okuma erdemi kazandırdığı için Üstad Said Nursî’ye hayranım.
112 eser kaleme yiğitliğini gösterdiği, okuduğu ve eserlerini okuttuğu için Necip Fazıl Kısakürekgözümde hep bir kahramandır.
Okuma aşkıyla yürüdüğü ilim ve irfan yolunda gözlerini feda ettiği için Cemil Meriç yiğit adamdır.
“Okumak alışkanlıkların en soylusu.” diyerek okuma erdemini övdüğü için Montaigne’yi beğenirim.
“Bilgi güçtür.” diyerek bilgiye veciz bir şekilde övdüğü için Bacon gözümde efsanedir.
“Adem’e bütün isimleri öğrettik.” fermanını ve ilim sayesinde Hz. Adem’in meleklere üstün geldiği gerçeğini biliyor gibi söylemiş.
Türkiye’ en çok okunan dergisi Sızıntı’yı, en çok satan gazetesi Zaman’ı çıkarttığı ve talebelerine okuma programları düzenleterek okuma aşkı verdiği için Fethullah Gülen Hoca Efendi’ye; ülkenin her yerinde kurslar açılmasına vesile olarak Kur’an’ımızı okuttuğu için Süleyman Hilmi Tunahan’a; okuyan, akademik bir nesil yetiştirdiği için Mehmet Zahit Kotku’ya hayranlık duyarım.
“Televizyon zihni aptallaştırır, okumak zihni besler.” diyen Prof. Manfred Spritzer’i çok beğenirim.
“Bilgi beyin vitaminidir, beyinler öğrendikçe mutlu olur ve dopamin salgılayarak sahibini ödüllendirir.” tespiti yapan Prof. Hennig Scheih’in keşfini harika bulurum.
“Türkiye okuyor.” Kampanyası başlattığı ve okuma heyecanı uyandırdığı için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gözümde kahramandır. Bu kampanyaya destek verip sürdürdüğü için Hayrunnisa Gül Hanımefendi’ye gıpta ediyorum.
Türkiye’nin okuyan bir ülke olması için çaba harcayan Vali Nuri Okudan, Vali Celaleddin Lekesiz, Kaymakam Kemal İnan, Kaymakam Mustafa Adıgüzel, Kaymakam Salih Gürhan, Kaymakam Şenol Esmer,Kaymakam Muzaffer Şahiner, Kaymakam Kemal Atasoy, Kaymakam Metin Babahonğlu, KaymakamSaim Eskioğlu, Kaymakam Aytekin Yılmaz’ı okullardaki okuma kampanyalarını desteklemelerinden dolayı çok beğenirim.
Okuma, eğitim, motivasyon, başarı aşkıyla kültürel programlar düzenleyen, konferanslar tertip edenEğitim-Bir-Sen’li dostlara hep hayranlık duyarım.
Kitapla yatan kitapla kalkan, okuyan ve okutan öğretmen arkadaşlarıma, okul müdürlerimize, okuma programları düzenleyen dernek ve vakıflara, IKRA derneği kuran Av. Emin Atalay’a ve dernek mensuplarına, çocukları okusun da adam olsun diye bin nice fedakârlığa katlanan anne ve babaları gözümde büyütürüm hep.
Boyabat’ta 19 mekânda seyyar kütüphane kuran Ali Erol’a hayranlığım hiç bitmez.
Okuyucuların evine kadar kitap ulaştırmak için MORAL –KİTAP hattı kuran Haluk İmamoğlu ve ekibine, her programda kitap tavsiyesinde bulunan Moral FM programcılarına hayranlık duymamak mümkün mü?
Geçen hafta konferans vermek için Tokat’a gittim. Aziz dost Burhan Torun sayesinde Tokat İlim Sanat Araştırma Vakfı’nın okuma salonu ile tanıştım. Nasıl bahtiyar olduğumu anlatamam. Tokat’ın merkezi bir yerinde, ana cadde kenarında TİSAV bir kütüphane açmış. Her türlü kitabı almış ve raflara koymuş. “AL GÖTÜR OKU GETİR” sloganı ile okuma hamlesi başlatmış. Kütüphanenin 2000 üyesi var. Yıllık 5 lira vererek kütüphaneye üye oluyorsunuz ve bir yol boyunca bir dünya kitabı alıp okuyorsunuz.
Burhan Torun’a ve vakıf yetkililerine hayranlığımı ifade ettim. Çok güzel bir örnek ortaya koymuşlar. Burhan Torun, Risale-i Nur okumanın yasak kabul edildiği Cumhuriyet’in cahiliyet günlerinde okuma yarışına katılan ve bu uğurda karakolda ifade verme yiğitliğini gösteren, meslek hayatı boyunca okuyan ve okutan bir öğretmen. Emekli olduktan sonra da böylesine harika ve hayranlık duyulacak bir hizmete el atmış.
Türkiye’mizin birçok yerinde “Al Götür Oku Getir” kütüphanesi var. Böylesi ilim ve irfan merkezlerini açan engin gönüllü, ilim aşığı insanları tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.
Cengiz Aytmatov’un Anadolu’daki “Gülsarı”sı okuyarak, ilim ve irfan sayesinde “zincirlerini koparacak.”
Kitaba sev, ilme sarıl, teknoloji yarışına katıl ve kopar zincirlerini Gülsarı!

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Kopar Zincirlerini Anadolu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...