Kasımpaşalı Arkadaşından Büyük Ustaya Mektup

Kasımpaşalı Arkadaşından Büyük Ustaya Mektup

Kasımpaşalı Arkadaşından Büyük Ustaya Mektup
Değerli Arkadaşım,

İngiltere eski Dışişleri Bakanı JacK Straw bile demokratik dönemlerin en başarılı hükümeti dedi senin başbakanlık yaptığın yıllar için.

Ustalık dönemi başbakanlığını yapıyorsun. Geride kalan on yıl içinde Türkiye’yi demokratikleştirdin, halkın sesi ve vicdanı oldun, askerî vesayet ve darbeler dönemini bitirdin, halkın seçtiği iktidarlar dönemini başlattın. 2005’te bile Şemdinli’de Umut Kitabevi’ni bombalatan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz’i yargılayamayan Türkiye, sayende darbecilere hesap soran ve darbeci generalleri yargılayan ülke oldu.

Ekonomik olarak ülkeyi dört-beş kat zenginleştirdin.

Okullara seçmeli Kur’an, siyer ve temel dini bilgiler dersleri kondu ki tek başına eğitimde harika bir icraat.

28 Şubat dönemi dayatması kesintisiz eğitim bitti, kademeli eğitim geldi.

İmam-hatip ortaokulları açıldı.

1.KILIK-KIYAFET DAYATMASI BİTMELİ

Değerli Arkadaşım,

Okullarda kışla düzeni kıyafet devam ediyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların kılık ve kıyafetini düzenleyen 25.10.1982 tarihli, Bakanlar Kurulu kararına dayanan bir yönetmelik var. Buna dayanarak okullarda öğrenci ve öğretmenlerin kıyafetlerini düzenleyen yönetmelikler çıkarılmış.

Okulları ve kamuyu kışla mantığı ile düzenleyen yönetmelikler hâlâ yürürlükte.

Yönetmelik der ki:

“Kadınlar: Elbise, pantolon, etek temiz, düzgün, ütülü ve sade ayakkabılar veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur…Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.

Erkekler: Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve favori bırakılmaz. Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur…”

Seçmeli ders olarak okutulan Kur’an, siyer ve temel dini bilgiler ile Anayasa gereği okutulan din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde öğretilen İslam’ın örtünme emrine aykırı hususlar var yönetmeliklerde.

Okullar sivil toplumun bir parçası olmalı. Öğrenciyi hayata hazırlamalı. Sosyal hayatta olmayan zorlama, dayatma, suni giyim kuşam emirleri olmamalı. Din ve vicdan hürriyetine aykırı dayatmacı yönetmelikler kaldırılmalı.

Almanya’da okullarda bir kıyafet dayatması yok. Öğrenci ve öğretmen, sokağa ve çarşıya nasıl giderse okula da öyle gider.

Bakanlar kurulu konuya el atmalı, kılık kıyafet, normal hayattaki gibi serbest olmalı.

2. IRKÇILIK KOKAN ANDIMIZ DEĞİŞMELİ

Aziz Arkadaşım,

Ak Parti kongresinde Kürtlere seslendiniz, bize doğru bir adım atın dediniz. Kürtlerin eşit vatandaş olduklarını, PKK terörüne sırt çevirmelerini istediniz. Daha önemlisi onlara “kardeşlerim” diye hitap ettiniz. Bunlar, demokratik bir ülkede sağ duyu sahibi her vatandaşın canı gönülden katıldı fikirler.

Okullarda Milli Eğitim Temel Kanunu, “Türk milliyetçisi vatandaş” yetiştirmeyi emrediyor. Her sabah okullarda “Türk’üm, doğruyum” diye başlayan antlar okunuyor. Bunlar “Kürt” vatandaşlarımızı rahatsız eden uygulamalar.

Irkçılığı çağrıştıran bu tür uygulamalar son bulmalı. Bakanlar kurulu “Milli Eğitim Temel Kanunu”na el atmalı.

3. SEÇMELİ DERSLER BÜTÜN SINIFLARI KAPSAMALI

Milletimizi dini, inancı ve kültürüyle barıştırmayı amaçlayan seçmeli Kur’an, siyer ve temel dini bilgiler dersi kondu. Kanunda bir sınırlama olmamasına rağmen bürokrasi, bu dersleri 5. ve 9. sınıflara hapsetti. İlkokul, orta okul ve liselerde yaklaşık 14 milyon öğrenci var. Kur’an seçen öğrenci sayısı 480 bin, siyer dersini seçen 305 bin, temel dini bilgileri seçen 180 bin.

Kur’an dersini seçen öğrenci sayısı, bu dersi seçebilecek öğrenci potansiyelinin 30’da biri.

Bu dersler, ilkokul, orta okul ve liselerin bütün sınıflarında seçilebilmeli.

4. Yüz yılın en büyük pedagojik yanlışı karma eğitim sona ermeli. Karma eğitim dayatması bitmeli. İsteyen çocuğuna ayrı eğitim aldırabilmeli.

5. Askerî okullar milli eğitime bağlanmalı, askerî okullardaki eğitim demokratikleştirilmeli. Kur’an, siyer ve temel dini bilgiler dersleri bu okullarda da seçilebilmeli.

Aziz Başbakanım,

Milletin çoğunluğunun istediği ve demokratikleşmeyi pekiştirecek bu önemli adımları atmalısınız. Millet bu adımların atılması için daha ne kadar bekleyecek? Sizden sonra böyle önemli adımlar atacak usta bulamayabiliriz. En kalbî muhabbetlerimle…

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar