Kadir Gecesi ile İlgili Ayet ve Hadisler

Kadir Gecesi ile İlgili Ayet ve Hadisler

Selam dostlar, konumuzda Kadir Gecesi ile İlgili Ayet ve Hadisler, Kadir Gecesi hadisleri ve ayetleri, Bin aydan daha hayırlı Kadir gecesi ile ilgili hadisler ve ayetler, Kuranda Kadir Gecesi hangi ayette?, Kadir Gecesi hangi gece Hadis?, Kadir Gecesi ile ilgili kuranda ne buyrulur?, Kuranı Kerimde Kadir Gecesi Ne Zaman?, Kadir Gecesi ile ilgili hadisler, Kadir Gecesi ile ilgili ayetler, Kadir Gecesi ile ilgili hadisler Arapça, Kadir Gecesi ile ilgili bilgiler aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık.   Konunun sonuna Kadir Gecesi ile ilgili diğer konularımıza linkler verdik. Faydalı olması dileğimizdir.

Sizler de  Kadir Gecesi İlgili Ayet ve Hadis ile ilgili paylaşım yapmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir.

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Kadir Gecesi ile İlgili Ayet ve Hadisler


Kadir Gecesi ile İlgili Ayetler

Kur’anı Kerimde Kadir gecesine özel Kadir Suresi vardır. Allah Teala Hazretleri bu gecenin önemini bildirdiği surede Kadir gecesinin 1000 aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiş ancak hangi gecenin Kadir gecesi olduğunu bildirmemiştir.

Kadir Suresi Arapça ve Türkçesi; 

اِنَّٓا اَنْزَلْنَاهُ ف۪ي لَيْلَةِ الْقَدْرِۚ Kadir suresi 1. ayet Arapçası ve Türkçe Anlamı

Biz Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik.

وَمَٓا اَدْرٰيكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِۜ Kadir suresi 2. ayet Arapçası ve Türkçe Anlamı

Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?

لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْرٍۜ Kadir suresi 3. ayet Arapçası ve Türkçe Anlamı

Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.

تَنَزَّلُ الْمَلٰٓئِكَةُ وَالرُّوحُ ف۪يهَا بِاِذْنِ رَبِّهِمْۚ مِنْ كُلِّ اَمْرٍۙۛ Kadir suresi 4. ayet Arapçası ve Türkçe Anlamı

O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar.

سَلَامٌ۠ۛ هِيَ حَتّٰى مَطْلَعِ الْفَجْرِ Kadir suresi 5. ayet Arapçası ve Türkçe Anlamı

O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.


Kadir gecesi ile ilgili diğer bir ayette yüce Allah cc. Hazretleri;

وَالْكِتَابِ الْمُب۪ينِۙ 

اِنَّٓا اَنْزَلْنَاهُ ف۪ي لَيْلَةٍ مُبَارَكَةٍ اِنَّا كُنَّا مُنْذِر۪ينَ

Duhan suresi 2-3 .ayetlerde mealen  Apaçık olan Kitap’a and olsun ki, Biz onu, kutlu bir gecede indirdik. Doğrusu Biz, insanları uyarmaktayız. buyrulmaktadır.



Kadir Gecesi ile İlgili Hadisler


Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmiyor ancak Hz. Peygamber sav. “Siz Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” buyurdular.


Kadir gecesi için dua arayanlar için Hazret-i Âişe (r.a.) vasıtasıyla yine Peygamberimizden, öğrenelim:

“Dedim ki, ‘Yâ Resulallah, Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?’

Resulullah Aleyhissalâtü Vesselam “Allahümme inneke afüvvün tuhibbü’l-afve fa’fu annî (Allah’ım, Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle) dersin’ buyurdular.


Diğer bir hadiste Allah rasulu sav. Efendimiz ; Kim inanarak, sevabını ancak Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir. buyurmaktadır. (Buhari, Siyam: 71, İbni Mâce, Dua)


Peygamber sav. Efendimiz Bir hadiste, “O gece yeryüzüne inen meleklerin sayısı çakıl taşlarının sayısından çok daha fazladır” buyurmaktadır. (Hak Dîni Kur’ân Dili, 9:5970.)


Kadir Gecesinin Ramazan’ın hangi gecesine rastladığı hususunda pek çok rivayet olmakla birlikte, Ramazan’ın son on gününde aranması tavsiye edilmiştir. Bazı hadis-i şeriflerden de 27. gecesine denk geldiği bildirilmektedir. “Onu yirmi yedinci gecede arayınız” mealindeki hadis bu hususa işaret etmektedir. (Müsned, 2:27.)


Başka bir rivayette Peygamberimiz Sahabilere

İsrailoğullarından dört kişinin seksen sene boyunca hiç günah işlemeden ibadet ettiklerini anlattı. Sahabiler bunu hayretle karşıladı. Cebrail Aleyhisselâm geldi, “Yâ Muhammed, ümmetin o birkaç kişinin seksen sene ibadetinde hayrete düştüler. Allah sana ondan daha hayırlısını indirmiştir” diyerek Kadir Suresini okudu ve, “İşte bu senin ve ümmetinin hayran kalışından daha hayırlıdır” buyurdu.(Hak Dini Kur an Dili. 6:4592)


Diğer bir rivayette Resulullah’a bütün ümmetlerin ömürleri gösterilmişti. Kendi ümmetinin ömrünü kısa görünce, ömrü uzun olan ümmetlerin amellerini düşündü. Kendi ümmetinin bu kısa ömürlerinde yaptıkları amellerle onlara ulaşamayacakları endişesi içinde üzüldü. Yüce Allah da Habibine, bu üzüntüsüne mukabil Kadir Gecesini vererek diğer ümmetlerin bin yılından daha hayırlı kıldı. (Muvatta. İtikâf:6)


Kadir Gecesi Ramazan-ı şerif ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir. Bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Kadir Gecesi, Muhammed aleyhisselamın ümmetine mahsus bir gecedir. Başka Peygamberlere böyle bir gece verilmemiştir.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Allahü teâlâ, Kadir gecesini ümmetime hediye etti, ondan önce kimseye vermedi. [Deylemi]


Peygamber efendimiz, daha önceki ümmetlerden bin sene cihad eden insanları düşünüp, benim ümmetimin ömrü kısadır, az ibadet ederler diye üzülünce, Allahü teâlâ, (Kadir gecesi senin ve ümmetinindir) buyurup Habibinin kalbini ferahlandırdı. Hem de Kadir gecesi, her Ramazan ayında gelir.

Resulullah efendimize kendisinden önceki insanların ömürlerinin ne kadar olduğu bildirilince, kendi ümmetinin ömürlerini kısa buldu, uzun ömürlü olan diğerlerinin işledikleri salih amelleri işleyemezler diye düşününce, Allahü teâlâ Ona bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini ihsan etti. (İ. Malik)

Resulullah efendimiz, (Beni İsrail Peygamberlerinden 80 yıl Allahü teâlâya ibadet eden oldu) buyurunca, Eshab-ı kiram hayret ettiler. Bunun üzerine Cebrail aleyhisselam gelip; “Ya ResulAllah, senin ümmetin bu Peygamberlerin, 80 yıllık ibadetine şaşarlar. Allahü teâlâ sana ondan iyisini gönderdi” diyerek, (Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır) mealindeki âyeti okudu. (Tefsir-i Mugni)


Ubâde b. Sâmit (r.a) şöyle demiştir:

Resûlu’llâh salla’llâhu aleyhi ve sellem, Kadir Gecesi’ni haber vermek üzere Hâne-i Saâdetinden çıktı. Derken Müslümanlardan iki kişi kavga ettiler. Buyurdular ki: Ben, size Kadir Gecesi’ni haber vermek üzere çıkmıştım. Filân ile filân kavga ettiler de ona dâir olan bilgi kaldırıldı. İhtimâl ki hakkınızda bu daha hayırlıdır. Artık siz, Kadir Gecesi’ni yirmiden sonraki yedinci veya dokuzuncu veya beşinci gecelerde arayınız. buyurdular.


İbn-i Abbâs (r.a)’dan rivâyet edildiğine göre, Nebî salla’llâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: Ashâb’ım! Siz leyle-i Kadr’i Ramazan’ın aşr-ı ahîrinde arayınız!. Leyle-i Kadir, ya Ramazan’ dan dokuz gece kala, yâhut yedi gece kala, yâhut da beş gece kaladır.


Âişe (r.a)’dan şöyle dediği rivâyet edilmiştir: Ramazan’ın son on günü girince, Nebî salla’llâhu aleyhi ve sellem ibâdet konusunda daha da ciddî bir sa’y ü içtihâd arz ederlerdi. Gecesini ihyâ eder, ehl ü âilesini de ibâdet için uyandırırdı.


Ebû Hüreyre radiyallâhu anh’den: Şöyle demiştir: Resûlu’llâh salla’llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Her kim, imânından dolayı ve mükafatını yalnız Allâh’tan umarak Kadir Gecesi’ni ihya ederse, geçmiş günahları affedilir.



Kadir Gecesi ile İlgili Ayet ve Hadisler konumuzdan sonra Kadir gecesi ile ilgili diğer konularımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Semih YAŞAR

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar