Fon Müzikleri

Gıybet ve dedikodu ile ilgili atasözleri

Gıybet ve dedikodu ile ilgili atasözleri

Konumuzda  atalarımızdan günümüze gelen Gıybet ve dedikodu ile ilgili atasözleri ve anlamları paylaşmaya çalışacağız.

Dedikodu çok kötü bir alışkanlıktır ve dinimizde haramdır. Allah cc. Hazretleri gıybet etmeyi Hucurat Suresi 12.ayet mealinde şöyle anlamlandırmaktadır.  “Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz.”  Yani gıybet etmek ölmüş kardeşinin etini yemek gibidir.

Konumuzun daha derinden araştırılabilmesi için konunun en sonuna dedikodu ile ilgili ayetler, hadisler, sözler ve dedikodu hikayeleri konularımıza linkler verdik. Faydalı olması dileğimizdir. Dostkelimeler.com / Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri platformu 

 

Gıybet ve dedikodu ile ilgili atasözleri ve anlamları

 

Dedikodu ile ömür geçirir. Türk Atasözü

Anlamı : Atasözümüzde insanların ömürlerini Allah cc. Hazretlerinin yasakladığı halde yine de dedikodu yaparak geçirdiğini bildiriyor.

 

Dedikodu ile bütün ömrü geçti. Türk Atasözü

Anlamı : Atasözümüzde yukarıdaki atasözümüzün aynısı olarak insanların ömürlerini Allah cc. Hazretlerinin yasakladığı halde yine de dedikodu yaparak bittiği bildiriyor.

 

Gayret komuyor der de eder gıybet-i ahbap. Türk Atasözü

Anlamı : Atasözümüzde gıybet etmek için gayret gösterildiği anlatılmaktadır. İnsanlar fırsat buldukça gıybet etmek için yer ararlar. 

 

Çocuğun olduğu yerde gıybet olmaz. Türk Atasözü

Anlamı : Atasözümüzde yakınlarda çocuk varken gıybet etmenin sakıncalarını bildiriyor. Çünkü çocuk duyduklarının hepsini hem gerçek sanır hem de kim sorsa anlatır. Bazen sormadan da anlatır. Oysa gıybet yapanlar söylediklerini kimsenin duymamasını ister. Çocuklar duymasa da Allah cc. Hazretleri her şeyi duyar ve bilir. 

 

Çamur at, izi kalsın. Türk Atasözü

Anlamı : Atasözümüzde dedikodu yaparken söylenen yalanlarla, dedikodusu yapılan kişinin üzerine çamur atılmakta olduğu,bu durumun ne kadar kötü ve çirkin bir şey olduğunu anlamamız için çok güzel bir atasözümüzdür.

 

Atlasa kıl yapışmaz. Türk Atasözü

Anlamı : Atasözümüzde gıybeti yapılan kişinin bu gıybet dolayısıyla kendisine bir leke sürülemeyeceği anlatılmaktadır.

 

Çalma elin kapısını çalarlar kapını. Türk Atasözü

Anlamı : Atasözümüzü gıybet ile ilgili olarak birlikte gıybet yaptığın kişi, gıybetini yaptığın kişiyle de senin gıybetini yapar denmektedir.

 

 

 

Gıybet ve dedikodu ile ilgili atasözleri konumuzdan sonra sitemizde bulunan gıybet ve dedikodu ile ilgili diğer konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. Dostkelimeler.com

Gıybet ve dedikodu ile ilgili sözler

Gıybet ve dedikodu ile ilgili hadisler

Gıybet ve dedikodu ile ilgili ayetler

Dedikodu Hikayeleri

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar