Muhammed BOZDAĞ
Muhammed  BOZDAĞ
Faydasız işleri terketmek
  • 05 Ağustos 2012 Pazar
  • +
  • -
Faydasız işleri terketmek
Allah nasıl yapmamdan razı olurdu? Hz. Peygamber (asm) olsaydı burada ne yapardı?’ 
 
‘Faydasız işleri terk etmesi müminin imanının güzelliğindendir.’ diyen Hz. Peygamberin yolundan Allah sevgisine ulaşmaya karar vermiş bir müminin hayatını düşünün. Televizyonu açar, tam diziler, magazinler arasında dolaşacakken ansızın vicdanı o sözü işitir: ‘Allah nasıl yapmamdan razı olurdu? Hz. Peygamber (asm) olsaydı burada ne yapardı?’ Derhal toparlanır, yararlı, eğitici bir yapım arar hızlıca ve bulamayınca kapatıp uzaklaşır televizyon odasından.
 
Başka bir vakit internete girer, posta kutusuna bakar, genellikle uğradığı sayfalar arasında dolaşmaya başlar. Sosyal medyaya bakmak, oyun sitelerine girmek ister. Aynı sözü işitir vicdanında: ‘Allah nasıl yapmamdan razı olurdu? Hz. Peygamber (asm) olsaydı burada ne yapardı?’ Toparlanır, yararlı sayfalar bulmaya çalışır veya hikmete hizmet eden sayfaları ziyaret eder, yararlı şeylerin bittiğini hissedince de hemencecik çıkıverir internetten. 
 
Bu çabada ısrar ettikçe, her ne yaparsa o sözü işitmeye başlar. Oraya buraya bilinçsizce gezinirken aynı sözleri duydukça toparlanır. Uzanır yatağına ve gereksiz bir uykuya yatacağını hisseder, aynı sözler nedeniyle fırlar yerinden ve dışarıya çıkıp yürür. Zihni boş hayallerle meşgulken aynı sözle irkilir ve tefekküre başlar. Bir trafikte veya kuyrukta bedenen takılırsa da kalbi, dili ve zihni zikirle, fikirle, şükürle meşgul olur.
 
‘Lüzumsuz işleri terk etmesi müminin imanının güzelliğindendir.’ Buyuruyor Hz. Peygamber (asm). Ömür ise geçiyor. Hayat oyalayıcı meşguliyetlerle dolu. Ne hazırlıyoruz sonsuzluk için? Ne gönderiyoruz sonsuz hayatın ufuklarına! İnsandan başka hangi canlı boş duruyor. 
 
Rabbimiz bize güç ve cesaret ver. Tembellikten ve uyuşukluktan bizi koru. Şeytanın bizi yararsız işlerin ağında boğmasına izin verme. Bizi dünyamız ve ahiretimiz için hayırlı ve yararlı işlerin içerisinde yaşat. Bize çalışkanlığı sevdir.” 
Faydasız işleri terketmek  – Dr. Muhammed Bozdağ yazısından sonra değerli yazarımızın diğer yazılarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz… Semih YAŞAR

MUHAMMED BOZDAĞ yazıları için tıklayınız….

Faydasız işleri terketmek

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM
2019-03-07 14:38:55
2019-03-02 21:12:11
2019-02-27 13:48:57
2019-02-21 12:18:00
2019-02-20 15:25:03
2019-02-19 19:32:32