• 16 Şubat 2009 Pazartesi
  • +
  • -

Elma Ağacı – Hızır a.s. Hakkında yazı

Geçenlerde bir sohbette dinledim. Adamın biri Hızır’ı görmeyi çok istiyormuş. Karşıdan gelen nur yüzlü bir zatı görünce, amca demiş, ben Hızır’ı görmek istiyorum, bana bir dua et hızır’ı göreyim. Nur yüzlü zat, bak demiş İnşallah Hızır’ı böyle karşında görürsen (eliyle de kendisini gösteriyor) yerden bir taş alır, onu böyle toz gibi ufalar, bir taraftan anlatmakta bir taraftan da yerden aldığı taşı toz haline getirmektedir. Anla ki o hızırdır. Adam, tamam amca anladım, çok sağol, böyle birini görürsem Hızır olduğunu anlarım demiş, uzaklaşmış.

Oysa bu adamın yanında biri olsa, bak dese taşı nasıl da ufalıyor, Hızır o Hızır. Adam belki uyanacak. Hızır’ı gördüğünü anlayacak. Adam bakıyor fakat göremiyor, idrak edemiyordu.

Şu dünyaya gözlerimizi açtığımızdan beri o kadar harika olaylara şahit oluyoruz ki bize sıradan işler gibi görünüyor. Bir ağacın dallarında tavuk yetiştiğini görsek şaşırır, hayret ederiz. Ama ağacın dallarında elmaları görünce şaşırmayız.

İnternette dolaşırken kesilmiş bir elmanın içinde Allah yazıyor yazısına rastlamıştım. Belki Milyarlardan fazlası yaratılmış evrende sadece birkaç elmada Allah yazısı görünce hayret ediyoruz. Oysa bütün elmalarda Allah yazıyor, biz göremiyoruz.

Elma ağacı görmüştük, zaten çoğumuz çocukluğumuzdan beri görür ve karşılaşırız. Hatta çok lezzetli ve çok sevdiğimiz kırmızı ve yeşil elmaları bizlere ikram eder.

Biri bizi dürterek, “bak arkadaş gördüğün o elma ağacı odundur. Odun o odun. Çamurla beslenen bu odun parçasının aklı yok fikri yok, zaten seni de tanımaz, hatta senin ağzının tadını bilmez olduğu halde sana çok harikulade elmalar ikram ediyor.” diyerek bizi uyarsa. Belki uyanacak bu elmaları ikram edenin elma ağacı olmadığının farkına varacağız.

Semih YAŞAR’ın diğer yazıları için tıklayınız…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM