Dağ sıçanları hakkında bilgi

Dağ sıçanları hakkında bilgi

Dağ sıçanları hakkında bilgi

Dağ sıçanları, sincap familyasının yumuşak huylu ve koca göbekli üyeleridir. Yaklaşık olarak bir kedi ebadında dırlar ve tehlike sezdiklerinde yüksek sesle ciyaklarlar.
Daha nahoş bir biçimde, Moğol steplerinde görülen bobak türü, Yersinia pestis bakterisinin neden olduğu bir akciğer enfeksiyonuna (yay­gın olarak bilinen adıyla hıyarcıklı veba) karşı özellikle has­sastır.
Dağ sıçanları bu hastalığı öksürerek etrafındakilere yayar­lar; pirelere, sıçanlara ve en nihayetinde de insanlara bulaştı­rırlar. Doğu Asya’dan Avrupa’ya sıçrayan bütün büyük veba­lar Moğolistan’daki dağ sıçanlarından gelir. Dağ sıçanların­dan kaynaklanan tahmini ölü sayısı bir milyarın üzerindedir; bu da dağ sıçanlarını sıtma taşıyan sivrisineklerin ardından en çok insan öldüren ikinci hayvan yapar.
Dağ sıçanları ve İnsanlar vebaya yakalandıklarında, koltukaltlarındaki ve kasıklardaki lenf bezleri siyahlaşır ve şişer (bu yaralara “hıyarcık” adı verilir; bu kelime Yunancada “kasık”, daha sonra da “hıyarcık” anlamına gelen bonbon kelimesin­den gelmektedir). Moğollar bir dağ sıçanının koltuk altlarını asla yemez, çünkü “dağ sıçanının koltuk altları ölü bir avcının ruhunu içerir”.
Dağ sıçanının diğer kısımları Moğolistan’da lezzetli birer yiyecektir. Avcılar avlarım takip ederkenki ritüelleri karma­şıklaştırdılar: Bu ritüellerin arasında takma tavşan kulakları takmak, dans etmek ve bir Tibet öküzünün (yak) kuyruğunu sallamak yer alır. Yakalanan dağ sıçanları sıcak taşlar üzerin­de bütün olarak ızgara yapılır. Avrupa’da Alpler’deki dağ sı­çanlarının yağına romatizma ilacı olarak büyük değer verilir.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar