• 10 Ocak 2008 Perşembe
  • +
  • -

Çöp Arabası

Sizlere yıllar öncesinin ibretlik bir vakıasını aktaracağım.

Yıllardan 1690 aylardan mart.ayın 20’si. Hicri takvim 25 Ramazan 1379 günlerden Perşembe, Kadir gecesinin arandığı ramazanın son 10 günü.

Bediüzzaman Said Nursi Hz.leri çok ağır hasta olduğu halde Urfa’ya gelmiştir. Yolculuk boyunca namazlarını arabanın içinde kılmak zorunda olacak kadar ağır hastadır. Urfaya ulaştıklarında birçok öğrencisi evinde misafir etmek için can atarken O bir otel odasına yerleşir. Durumu çok ağırdır.

Zamanın İçişleri bakanı Dr.Namık Gedik’in en önemli işi Bediüzzaman’ı takip ettirmektir. Onu ev hapsinde tutmaktır.

Bediüzzaman’ın otel odasına yerleştiği İçişleri bakanlığına bildirildiğinde Dr.Namık Gedik derhal Beziüzzaman’ın Urfa dışına çıkarılması ve derhal Isparta’ya gönderilmesini emreder.

İçişleri bakanlığına Bediüzzaman’ın çok ağır hasta olduğu ve gönderilemeyeceği bildirildiğinde Dr.Namık Gedik, doktor olurken ettiği hipokrat yemini hiçe sayarak ağır hasta birinin (Bediüzzaman’ın) o halde bile Urfa dışına çıkarılması emrini yeniler.

İçişleri bakanlığına gecenin bu saatinde vasıta bulunamayacağı sabahı beklemenin uygun olacağı bildirildiğinde Demokrat Parti’nin İçişleri bakanı Dr.Namık Gedik’in cevabını yazıyorum, dikkatli okuyun : “Çöp arabasıyla da olsa göndereceksiniz!”

Bediüzzaman Said Nursi Hz.leri 3 gün sonra Urfa’da vefat etmiştir…..

Aradan 2 ay geçer. 27 Mayıs darbesi yapıldığında tutuklanan Dr. Namık Gedik evinden alınarak Harpokuluna götürülür, orada pencereden atlayarak intihar eder. Parçalanan vücudu ÇÖP ARABASINA koyularak kaldırılır.

Çöp Arabası – Bediüzzaman Said Nursi Hazretleriyle ilgili bir kıssa

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM