Ali Erkan KAVAKLI
Ali Erkan  KAVAKLI
Ailede Eğitim Mutluluk Verici Soylu Bir Eylem
  • 06 Mart 2011 Pazar
  • +
  • -

Ailede Eğitim Mutluluk Verici Soylu Bir Eylem

Eğitim, deha potansiyeline sahip çocuklarımızın yeteneklerini keşfetme ve geliştirme sanatıdır.
Çocuğun asıl öğretmenleri anne ve babasıdır.
Çocuklarla meşgul olmak, onlarla bilgi, sevgi ve dua paylaşımında bulunmak zevkli ve mutluluk verici bir eylemdir.
Öğrenmek başlı başına mutluluk veren bir etkinliktir. Alman bilim adamı Prof. Hennig Scheich, beynin öğrenmekten zevk aldığını, öğrenme sonucu beynin dopamin denen bir sıvı salgıladığını ve bundan dolayı da insanların mutlu olduğunu keşfetti. Hatta beyinde CENAB-I HAKK’ın birden fazla ödül sistemi yarattığını, beynin öğrenmeyi ve beyin faaliyetlerini dopamin, endorfin, serotonin denilen sıvılar salgılayarak ödüllendirdiğini keşfetti Prof. Hennig Scheich.
Allah bir yandan insan beynini öğrenmek üzere yaratıyor ve bir yandan beynin ilimle beslendiğini bildiği için kâinat kitabını yaratıyor ve Kur’an’ı gönderiyor ve “Seni yaratan Rabb’inin adıyla oku!” buyuruyor, bir yandan da okuma ve öğrenmeyi ödüllendiriyor.
Sadece insan beyni okumaya, öğrenmeye, ilmi geliştirmeye müsaittir.
Kafatasımızın içinde dana beyni olsaydı, otlağa koşardık.
Kedi beyni verilseydi bize, ciğercinin önünde nöbet tutardık.
Göz görmek, ayak yürümek, dil konuşmak için yaratıldığı gibi beyin de öğrenmek için yaratılmıştır. Öğrenen beyin mutlu olur.
Bu sebeple 2-3 yaşından itibaren çocuklar soru makinesine dönüşür. Meraklı yaratılmışlardır. Öğrenmek ve mutlu olmak isterler.
Prof. Elizabet Stern, çocuklarımıza okuma ve öğrenmeyi nasıl sevdirelim, diyenlere şu cevabı verir:
“Onlarda öğrenme merakı doğuştan var, o merakı yok etmeyin yeter. Ayrıca motive etmeninize ihtiyaç yoktur.”
İlim adamları, insanların en çok çocuklarla birlikte iken mutlu olduğunu keşfetti. Ev, araba, yazlık alarak mutlu olacağını zanneden ailelere tavsiyem çocuklarıyla yeterince meşgul olmaları, onlara Allah’ı, Sevgili Peygamberimizi(sav), İslamiyeti ve her türlü ilmi öğretmeleridir.
Çocuğunu sevmeyen aile yoktur fakat doğru eğitim metotlarını bilmeyen anne ve baba vardır.
Anne ve babalar, eğitimi ciddiye almalıdırlar. Kendilerini ve çocuklarını mutlu edecek olan çocuk eğitimine önem vermelidirler. Doğru eğitim metotlarını öğrenerek okullardaki öğretmenlerle işbirliği yaparak çocuklarını geleceğe hazırlamalıdırlar.
Eğitimi okula ve öğretmenlere devretmek yanlıştır. Çocuk okulda en fazla 6-7 saat bulunur. Günün geriye kalan 17-18 saati evde ve ailenin sorumluğu altında geçer. Bu büyük zaman dilimini etkili ve verimli bir şekilde değerlendirmek gerekir.
Geleneksel eğitim anlayışı yetersiz hâle geldi. Tv, bilgisayar, internet, cep telefonu ve karmaşık sosyal hayat, eğitimi öğrenilmesi gereken zorlu bir sanat hâline getirdi. Onun için eğitim sanatını uzmanlarından veya kitaplardan öğrenmeliyiz.
Çocuklarımız, biz öldükten sonra arkamızdan dua edecek ve amel defterimizi açık tutacak sevap hazinelerimizdir. Bu sebeple başta Peygamber Efendimiz(sav) ve etkili öğretmenlerin öğretim metotlarını öğrenerek çocuklarımızın gönlünü ve beynini fethetmeliyiz.
Sevgili Peygamberimiz(sav) ilmin önemini şu sözleri ile belirtir:
“Beşikten mezara kadar öğreniniz.”
“İlim Çin’de dahi olsa gidip öğreniniz.”
Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim:
“Seni yaratan Rabb’inin adıyla oku. O insanı bir kan pıhtısından yarattı ve insana bilmediğini öğretti.” buyurur.
Bu güzel ve mutlu veren eğitim sanatını aileler ve millet olarak tez elden öğrenmeliyiz. Elinin altında hâlâ çocuk eğitimi için bir kaynak bulunmayan okuyucularıma şu kitaplarımı öneririm:
1. En Sevilen Öğretmen Hz. Muhammed(sav), Nesil yayınları.
2. Evde ve Okulda Başarılı Eğitimin Sırları, Nesil yayınları.
3. Beyin Gücünü Etkili ve Verimli Kullanma Sanatı, Nesil.
4. Öğretmeni Başarıya Götüren Yol, Nesil.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM