Semih YAŞAR
Semih  YAŞAR
Ahmaklarla münakaşalarımız
  • 02 Eylül 2008 Salı
  • +
  • -

Ahmaklarla münakaşalarımız

İnsanlar hayatımızda bir çok kez fikirlerimizin çatıştığı kişilerle sözlü olarak münakaşalara girmişlerdir. Bu her insan gibi bizlerin de karşılaştığı durumlardandır.

Her insan yaşayarak, dinleyerek veya okuyarak elde ettiği bilgileri kendi vicdanından geçirir ve aklının kabul ettiği şekilde benimser. Bizimde her insan gibi öğrendiklerimizden değişmesini kabul edemediğimiz yargılarımız vardır. Sosyal yaşantımızda her daim görüşlerimize zıt insanlar olacaktır. Bazen ailemizden bazen arkadaş çevremizden ve bazen de bir şekilde muhabbet ettiğimiz kişilerde bu fikir çatışmalarını görmekteyiz.

Bazı insanlar görüşlerini değiştiremeyecek. Kibirlenenler, tek doğruya inananlar, gururlananlar yeni görüşlere ve fikirlere kendilerini kapatmış olacaklardır.

Hz. İsa; “ölüler izn-i ilahi ile dirilir, körler nura kavuşup görür hale gelir, cüzamlılar şifa bulup sıhhate kavuşur ama ahmağa çare bulunmaz. Çünkü ahmak kendini eksik bilmiyor ki, kalbi ve gönlüyle dua etsin de şifaya layık olsun. Kendisini en sağlam, en akıllı, en keskin görüşlü kimse bilmekte, kimseden yardım ve dua talep etmemektedir.” Der.

Anladığımız kadarıyla ahmaklarla uğraşmak ve onların fikirlerini değiştirmeye çabalamak beyhude bir girişim olacak, bir netice alamayacağız.

Böyle insanlarla her zaman karşılaşıyoruz, karşılaşacağız. Bu durumda ne yapacağız?

Böyle bir durumla karşılaşırsak elimizden geldiğince bize fayda getirmeyecek bu girişimden hemen uzaklaşmaya çalışmak doğru olacaktır. Öğrenmek ve değişmek istemeyeni zorla değiştirmeye çalışmayacağız.

Ahmaklarla münakaşalarımız – Semih Yaşar yazıları

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM