Ana sayfa  |    Favorilere Ekle   |   İletişim  |   Üyelik İşlemleri

 

Kötülükleri yayanlar geceleri bile uyumuyorsa; iyiliklere inananların akşama kadar yatmaya ne hakları var...
Dr. Muhammed BOZDAĞ

 

Ey iman edenler! Allahtan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.
Bakara suresi 278. ayet

 

 K a t e g o r i l e r

Konulara Göre Güzel Sözler
Meşhurlardan sözler
Güzel sözler
Konulara Göre Atasözleri
Konulara Göre Deyimler
Konulara Göre AYET'ler
Konulara Göre HADİS'ler
Önemli Gün ve Geceler
Bayram - Kandil - mesajları
Nasihatler
Paylaşılan resimler
Kainat hakkında bilgiler
Dünya Hakkında Bilgiler
Ülkeler Hakkında Bilgiler
Türkiye Hakkında Bilgiler
Allah cc. Sıfat ve İsimleri
Hz.Muhammed (sav)
Peygamberlerin Hayatları
Osmanlı Padişahları
Sağlık Köşesi
Vücudumuzu Tanıyalım
Hayvanlar Alemi
Bitkiler Alemi - Şifalı Bitkiler
Madenler ve Metaller
İslam Dini
Namaz
Dua
Camii - Camiler
Yemek Tarifleri
Börek ve Poğaça Tarifleri
Tatlı Tarifleri
İlginç Bilgiler
Bilmediklerimiz
Pratik Bilgiler
Tuhaf Olaylar
Önemli icatlar
Ordan burdan şurdan

Anket

Yılda Kaç kitap okuyorsunuz?

Hiç okumuyorum (46)
1-2 Kitap (15)
3-5 Kitap (14)
5-10 Kitap (15)
10-20 Kitap (32)
20-50 Kitap (31)
50 den çok (124)


 

 

Dünyanın en zeki 10 hayvanı

 Dünyanın en zeki 10 hayvanı  

 

Okunma :  35511  

Eklenme:  4/25/2011

 


/Dünyanın en zeki 10 hayvanı


  Kanıtlanmış en akıllı 10 hayvan

 
Facebookta Paylaş
  
Dünya milyonlarca tür hayvanla doludur. Yaşayan organizmaların hayatta kalabilmek için duymaya, düşünmeye, görmeye, bulundukları ortama uyum sağlamaya ve üremeye ihtiyaçları vardır. Hayvan krallığının başlıca üyeleri primatlar, memeliler, sürüngenler, memeli deniz canlıları, keseli hayvanlar, kuşlar, yumuşakçalar ve kemirgenler bulunuyor. 

Hayvanların içgüdülerinin olduğunun en iyi kanıtı 2004 yılında Hint Okyanusu'nda gerçekleşen tsunamidir. Tsunamiden önce çoğu hayvan türü dağlık bölgelere kaçmıştır. Hayvanlar insanların tahmin ettiğinden çok daha zeki varlıklardır. Hayatta
kalmak için kendi kuralları, davranışları, iletişim yolları ve amaçları vardır. İşte dünyanın en zeki 10 hayvanı karşınızda.

1. Şempanze 

Şempanzeler Batı ve Orta Afrika'nın tropikal ormanlarında ve çayırlarında yaşarlar. Bu canlılar öğrenebilirler, mantık gerektiren görevleri yerine getirebilirler ve diğer tüm hayvanlardan daha güçlü bir hafızaya sahiptirler. Hafıza testlerinde lise mezunu insanları yendikleri görülmüştür. Bilgisayar kullanmayı öğrenip sayısal problemleri çözmüşlerdir. Şempanze insanlarla iletişim kurabilmek için çok çabuk ve etkin bir şekilde işaret dilini öğrenir ve insanlara uyum sağlar. Ayrıca şempanzelerin araçları karmaşık amaçlar için kullandıkları gözlenmiştir. Sopalardan ince uçlu mızraklar yaparak ağaçlardaki küçük deliklerin içine sokarlar ve oradaki hayvanları dışarı çıkarırlar. Avlarını yakalamak için dalları, kabuklu yemişleri kırmak için taşları ve su içmek için yaprakları kullanırlar. Avlarına saldırmak için çeşitli yöntemler uygularlar.

Şempanze Genom Projesi 2005 yılında bitirildi. Proje sonucunda şempanzelerin genetik DNA'sının % 98'inin insanlarınkiyle aynı olduğu kanıtlandı. Kısa süre önce şempanzelerin, insan müdahalesi olmadan yavrularına işaret dilini öğrettiği gözlemlendi. Bu canlıların gerçek kapasitelerini daha yeni anlamaya başladık.

2. Afalina (Şişe Burunlu Yunus)

Yunusları ve balinaları kapsayan memeli deniz hayvanları, okynausun en akıllı hayvanları olarak bilinmektedir. Yunus türü olan afalina (şişe burunlu yunus), tüm dünyada ılık sularda yaşamaktadır. Aşırı büyük bir beyni vardır. Beyin korteksi ve ön lobu insanlarınkinden @ büyüktür. Beyin korteksi beynin iletişimden, soyut bilgi işleminden ve problem çözmeden sorumlu olduğu bölümüdür. Afalinalar kolaylıkla eğitilirler. Planlama, sorunları çözme, soyut düşünme, söyleneni anlama ve deneyimlerinden öğrenme yeteneğine sahiptirler. Avlarını yakalamak için sesle yer belirlerler ve belirli ıslıklarla, ciyaklama sesleriyle birbirleriyle iletişim kurarlar. Diğer hayvan türlerine karşı merhamet duymaları ise çok şaşırtıcı bir özelliktir. Kısa süre önce Moko adlı bir yunus Yeni Zelanda'da sahile vurmuş iki cüce kaşalotu kurtarmıştır. Kaşalotlar saatler boyunca kıvrandıktan sonra Moko gelip onları kum yığınlarının arasından güvenli bir bölgeye ulaştırdı. Yerli halk için müthiş bir manzara yaratan bu olay haberlere konu oldu. 

3. Makak Maymunu 

Makak maymunu çok zeki olmasıyla tanınmaktadır, bu maymunlar tıbbi ve biyolojik 
araştırmalarda kullanılmaktadır. İnanılmayacak kadar güçlü bir hafızası, öğrenme yeteneği ve kendi başına karar verebilme yeteneğine sahiptir. İnsanlarınkine benzeyen yüz mimikleri ile kendilerini ifade ederler. Makak maymunları, intahara meyilli davranışlar sergilemeleri ve saldırı planlamaları ile sosyal yönden çok karmaşık hayvanlardır. İnsanların iletişim kurarken çıkardıkları seslere benzer detaylı ses sistemleri vardır. 2007 yılında tamamlanan Makak Maymunu Projesi bu canlılarla insanların genetik DNA'sının % 93 aynı olduğunu göstermiştir. İnsan ve makak maymunu kromozomları birbirinin mozaiki gibidir. Bu canlılar da diğer maymun türleri gibi farklı egzotik hayvanlarla savaşa tabi tutulmuştur. Bu yarışmalarda maymunların, rakiplerini akıllarını kullanarak yendiği görülmüştür. 

4. Fil 

Dünya üzerinde yaşayan 3 fil türü vardır; Afrika çalı fili, Afrika orman fili ve Asya fili. Tüm türlerin aynı genetik zekaya sahip oldukları sanılmaktadır. Çoğu kültürde filler zekanın sembolü olarak görülmektedir ve inanılmaz derecede güçlü hafızalarıyla bilinmektedirler. Akıllarında oluşturdukları harita sayesinde yıllar önce gittikleri tüm su ve yemek kaynaklarının yerini bile tam olarak hatırlarlar. Karada yaşayan hayvanlar arasında en büyük beyne sahip olan canlı fildir. Bağırarak, kükreyerek ve boru sesine benzer sesler çıkararak iletişim kurarlar, uzun mesafede olan diğer fillerle iletişim kurabilmek için ise yer yüzeyini kullanırlar. Fillerin çok çeşitli davranışlar sergiledikleri gözlemlenmiştir. Araç kullanabilirler, oyunlar oynayabilirler, müzik yapabilirler. Sanat dallarına karşı aşırı derecede yatkınlıkları vardır. Kendilerini ifade eden resimler çizebilirler. Video görüntülerini izlemenizi öneririz. 

5. Afrika Gri Papağanı (Jako)

Afrika gri papağanı, Batı ve Orta Afrika'daki yağmur ormanlarında bulunmaktadır. Papağanların insan konuşmalarını ezberlerleyip tekrarlamaları zaten bilinmektedir, ancak Afrika gri papağanları kelimeler ve anlamları arasında bağlantı kurabilir, cümle oluşturabilir. Bu kuşlar birbirleri ile bağırarak, vücut dillerini kullanarak ve melodik sesler çıkararak iletişim kurarlar. Afrika gri papağanları kolaylıkla eğitilebilir, konuşmayı öğrenebilir. Ev halkının konuşmalarını birebir taklit ederek etrafına neşe saçar. 

En ünlü Afrika gri papağanı Alex'tir. Alex 50'den fazla objeyi, 7 rengi, 5 şekli ve tanıyabiliyor. Sayıları 6'dan fazla olmayan nesneleri tanıyabiliyor. Küçük ve büyük arasındaki farkı anlayabiliyor. Bir şeyin yukarıda ya da aşağıda olduğunu biliyor. Ayrıca duygularını ifade edebilen bu dünya akıllısı kuş, eğitimden sıkıldığında "Ben gidiyorum," diyor. 

En inanılmaz hikayelerden biri de Japonya, Nagarey'de evden kaçıp kaybolan ve yaralanan Afrika gri papağanının hikayesi. Veteriner hastanesine getirilen papağan kısa süre sonra "Benim adım Yosuke Nakamura" dedi ve açık adresini tam olarak dile getirdi. Tabii ki bu sayede sahiplerine teslim edilen papağan hastaneden görevlilere şarkılar söyleyip dans etmeden ayrılmadı. 

Bu videoda ise akıllı bıdıklardan biri olan Einstein'ı sizlere sunuyoruz. 


6. Kuzey Pasifik Dev Ahtapotu

Okyanusun derinliklerinde yaşayan dev ahtapot, kafadan bacaklı yumuşakçalar familyası üyelerindendir. Tüm kafadan bacaklı türlerin zeki oldukları bilinmektedir. Ahtapot ise yaşayan en zeki omurgasızdır. Yapılan deneysel testlerde bu canlılar uzun ve kısa süreli hafızaya sahip olduklarını kanıtlamışlardır. İnanılmaz derecede görerek öğrenme ve sorun çözme yeteneğine sahiptirler. Aşırı derecede büyük bir sinir sistemleri vardır, ancak sistemin küçük bir kısmı beyni oluşturmaktadır. Ahtapotun nöronlarının 2/3'ü kolların etrafındaki ve içindeki bağlarda yer almaktadır. Mimik ve kamuflaj ustası olan ahtapot çok hızlıdır ve keskin gözlere sahiptir. Kuzey Pasifik dev ahtapotunun 272 kg ağırlığında, kollarının ise 9m uzunlukta olduğu kayıtlara geçmiştir. Evcilleşebilecek ya da hayvanat bahçesinde ilgi toplayacak hayvanlar değillerdir. Santa Monica Pier Akvaryumu'na konan bir ahtapot dönerek bir hortum oluşturmuş ve binlerce litre suyun depodan taşmasına neden olmuştur. 

7. Border Collie Köpeği 

Border Collie, dünyadaki en zeki köpek cinsi olarak bilinmektedir. Zamanlarının çoğunu koyun sürüsüne çobanlık ederek, çiftlik hayvanlarını koruyarak geçirirler. Aynı zamanda çok iyi evcil hayvanlardır. Fiziksel egzersiz ve eğitim ile bu köpekler çok çabuk bir şekilde öğrenirler. İskoçya, Galler ve İngiltere kökenli bu köpeklerin çiftlik endüstrisinde çok önemli bir yeri vardır. Avustralya'nın bazı taşra bölgelerinde eğitimli bir Collie'nin bir insanın yaptığı işin 5 katını yaptığı belirlenmiştir. 

Border Collie tüm cinsler arasında spora en yatkın köpektir. Yüksek atlama, uçan top ve hatta dans etme yarışmalarında bile birinci olurlar. Çok güçlü koku alma duyuları vardır ve yaygın olarak iz sürme köpeği olarak kullanılmaktadırlar. Kurtarma aramalarında ve ilaç testlerinde kullanılmak üzere eğitilebilirler. Bu köpek kişiliğinizi kısa zamanda öğrenecek, günlük aktivitelerinizi ezberleyecek ve bir sonraki adımınızı tahmin ederek istediğine ulaşmanın yolunu bulacaktır. 

8. Kuzgunlar ve Kargalar 
Kuzgun ve kargadan oluşan kargagiller familyası kuşlar arasında en zeki olanlardır. Kuş zekasını ölçmek üzere yapılan testlerde kargaların en yüksek IQ'ya sahip olduğu sonucu çıkmıştır. Gözlemleyerek öğrendikleri görevleri yerine getirebilirler, farklı şekilleri ayırt edebilirler, sayabilirler. Aşırı derecede sosyal varlıklar olan kargalar hiyerarşiyi sağlamak için havada düellolar yaparlar. İsrail'deki yabani leş kargaları balık yemi olarak ekmek kırıntılarını kullanmayı öğrenmişlerdir. Yeni Kaledon kargası günlük yiyecek bulma arayışında araçlar kullandığı için inceleme konusu olmuştur. Karganın yarattığı araçlar arasında çimen ve yaprak kesme için kullandığı makas görevi gören nesneler bulunmaktadır. Kuzgunlar da kargalara çok benzemektedir, ancak kargalardan daha büyüktürler. Simsiyah olan bu iki kuşun arasındaki fark çıkardıkları seslerdir. Kuzgunlar da kargalar gibi kasıtlı olarak otoyollara ceviz gibi kabuklu yemişler bırakırlar ve sonrasında bir arabanın onları ezmesini beklerler. Böylelikle ödüllerine kavuşmuş olurlar. 

9. Fare
Dünyada yüzlerce çeşit fare türü bulunmaktadır. Bu canlılar dünyanın en çok incelenen ve teste tabi tutulan hayvanıdır, sayısız kez psikolojik çalışmalarda kobay olarak kullanılmışlardır. Bunun nedeni, fare psikolojisinin insanınkine yakın olmasıdır. Bu sayede deneysel karşılaştırma fırsatı bulunmaktadır. Tüm fareler yeni davranışları ve numaraları çok çabuk öğrenmektedir. 2007 yılında yapılan araştırmalara göre fareler üstbilişe sahiptir. Üstbilişin, insanlarda ve bazı primatlarda olduğu bilinmektedir. Fareler inanılmaz derecede kuvvetli koku alma ve duyma yeteneğine sahiptir. Mayın ve bombaları bulabilmek için kullanılmışlardır. Son teknoloji ile yapılan araştırmalarda farelerin tüberküloz enfeksiyonlu tükürük örneklerini koklayarak tanıyabildiği sonucu ortaya çıkmıştır. Bu canlılar labirentlerden çıkma konusunda ustadırlar. Sosyal hayvanlar olan fareler heyecan, stres gibi dutgular sergilerler. İnsanlar gibi rüya görürler. Fareler çok akıllı ve dost canlısı yaratıklardır, onları incitmeyelim. Buyrun eğlenceli video görüntüsüne göz atın. 

10. Portia Labiata Zıplayan Örümcek 

Portia Labiata, Portia familyasının en zeki örümceğidir ve bu listedeki en küçük hayvandır. "Beyaz Bıyıklı Portia" olarak da bilinen bu örümcek Afrika, Asya ve Avustralya'nın çöllerinde ve ormanlarında yaşamaktadır. Bu örümcekler laboratuar testlerinde öğrenme yeteneklerini sergilemiş ve dünyanın en zeki böceği ünvanını almışlardır. Sergiledikleri yeteneklerden biri de problem çözme testlerinden birinde yiyecek için diğer örümceklere tuzak kurmalarıdır. Diğer bir örümcek ağının köşesine giderek ağa düşmüş bir böcek sesi çıkarmaya başlarlar. Portia Labiata'nın görme kabiliyeti çok güçlüdür, bu inanılmaz yeteneği çoğu kez gözlemlenmiştir. 

Bu örümcek avlanırken deneme-yanılma yöntemini uygular. Avı gelip geçerken Potia Labiata sessizce saatlerce bekler, ta ki saldırmak için o mükemmel an gelene dek
    vaybe ne çok akıllı hayvan varmış bak hiç bilmezdim    
 

Ekleyen : özlem

 Ekleme tarihi : 15.05.2012 

ekle

 Adınız:

 Sözü söyleyen 
(ayet veya hadis ekliyorsanız kaynağını yazınız):

Söz, Ayet, Hadis, Atasözü :

 
    

 
   

 

Adınız:

Yorumunuz:

  


  Nazan Bozkurt Aygür    -   24.09.2015
  Karganın bir hareketine Şahit oldum çok hoşuma gitti ,yerde kuru bir ekmek parçası buldu,gitti onu bir su birikintisinde
ıslatıp yumuşayınca yedi .
 

  Drogbaa   -   21.03.2015
  Thank you!  

  şule   -   08.06.2014
  tahmin ettiğim hayvan ve benim de bir papağanım var  

  başak    -   12.03.2014
  vay elim kırıldı ama bunlar çok işme yaradı hayvanlar ne kadar akıllıymış
 

  umut çelik   -   06.02.2014
  çok güzel ama bi eksik var bir maymun
 

  şevval   -   19.01.2014
  tamin ettiğim filler ve pirimatlar zaten bunlar benim en sevdiğim hayvanlardır  

  Emre   -   04.01.2014
  Bence en güzel ve akıllı hayvan köpek  

  Elif Zülal    -   13.12.2013
  Örümceğİ tahmin etmedim ama yine de çok cani ve iğrençler.Ben bu hayvanlardan en çok yunus ve fili seviyorum.  

  AbTal AbDİ   -   08.07.2013
  ben bile örümcek kadar
deilim bea ... :d ;D
 

  fvghnjkö   -   20.02.2013
  ödevimi yaptım çok teşekkür ederim :D  

  meryem    -   12.02.2013
  ben fare ve orumcegi hic sanmazdim ama ginede iyi
 

  gfjb   -   17.11.2011
  ayyyy bilgi aldım çok teşekkür ederim
 


İlginizi Çekebilecek diğer başlıklar

Video Galeri

/

Kişisel Değişim (Sessizliğe çekilmek) / Dr.Muhammed Bozdağ
İzlenme :2360

/

Muhammed BOZDAĞ - Dua'nın red sebepleri - 2
İzlenme :877

/

Mehmet Emin Ay - O Gece Sendin Gelen
İzlenme :2357

/

Sedat Uçan - Haline Şükret
İzlenme :2372

Oyun Bölümü

 

/

Dünyanın en zor oyunu
oynanma :5221

/

Sahabe Bulmaca Oyunu
oynanma :4001

/

Sultanahmet Camii Yapboz Oyunu
oynanma :3025

/

Kamyon Savaşları Oyunu
oynanma :5714

Hikaye Bölümü

 

/

Dinsiz Gezgin
okunma :98

/

Lahavle yiyen eşek
okunma :168

/

İhtiyar balıkçı
okunma :189

/

Müslümanlara bu çeşmeden su içmek haram
okunma :334

Biyografi Bölümü

 

/

Sinan Şamil SAM
okunma :78

/

Aziz Sancar
okunma :153

/

Kutbuddin-i İzniki
okunma :186

/

Akşemsettin
okunma :208

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar


  Söz vermek ile ilgili sözler  (131367 okunma )
  Edep ile ilgili sözler  (126045 okunma )
  Dostlukla ilgili Hadis-i Şerifler  (92214 okunma )
  Vefa ile ilgili sözler  (70710 okunma )
  Kibir ile ilgili sözler  (62190 okunma )
  Güzel ahlak ile ilgili sözler  (58807 okunma )
  Dostluk ile ilgili sözler,dostluk sözleri  (54349 okunma )
  Doğrulukla ilgili atasözleri  (46678 okunma )
  İyilik ile ilgili atasözleri  (45152 okunma )
  Akraba ile ilgili sözler  (43450 okunma )
  Ahirete iman ile ilgili ayetler  (42504 okunma )
  Dostluk ile ilgili atasözleri  (41964 okunma )
  Adalet İle İlgili Hadis-i Şerifler  (41495 okunma )
  Vatan ile ilgili atasözleri  (40648 okunma )
  Hoşgörü ile ilgili atasözleri  (40076 okunma )
  Mevlana sözleri  (39452 okunma )
  Dünyanın en zeki 10 hayvanı  (35511 okunma )
  Düşünmek ile ilgili sözler  (32684 okunma )
  Akraba ile ilgili Hadis-i Şerifler  (31503 okunma )
  Ölüm ile ilgili sözler  (30531 okunma )
  Vatan ile ilgili atasözleri ( 112  yorum)
  Güzel ahlak ile ilgili sözler ( 98  yorum)
  Doğrulukla ilgili atasözleri ( 84  yorum)
  Dostlukla ilgili Hadis-i Şerifler ( 64  yorum)
  Hoşgörü ile ilgili atasözleri ( 57  yorum)
  Mimar Sinan Sözleri ( 56  yorum)
  Ahirete iman ile ilgili ayetler ( 54  yorum)
  Spor ile ilgili sözler ( 54  yorum)
  Eğitim ile ilgili atasözleri ( 53  yorum)
  Dostluk ile ilgili atasözleri ( 48  yorum)
  Adalet İle İlgili Hadis-i Şerifler ( 43  yorum)
  Vefa ile ilgili sözler ( 38  yorum)
  Ahiret hayatı ile ilgili ayetler ( 37  yorum)
  Edep ile ilgili sözler ( 35  yorum)
  Arkadaş ile ilgili atasözleri ( 29  yorum)
  İyilik ile ilgili atasözleri ( 28  yorum)
  Cömertlik ile ilgili atasözleri ( 27  yorum)
  İbadet İle İlgili Ayetler ( 25  yorum)
  Cömertlik ile ilgili hadis-i şerifler ( 22  yorum)
  Sabır ile ilgili atasözleri ( 22  yorum)

En son eklenen Söz, Atasözü, Ayet ve Hadisler

Annesinden dayak yediği halde, yine "anne" diye ağlayan bir çocuktur aşk.

 Cemal Süreya Sözleri  -  Ekleyen : Editör    Eklenme Tarihi :-  26.11.2015

İkide bir elini başına götürüp rüzgarda dağılan yalnızlığını düzeltiyorsun.

 Cemal Süreya Sözleri  -  Ekleyen : Editör    Eklenme Tarihi :-  26.11.2015

Bir gün seni bırakırım ya; tütünü bırakmak gibi bir şey olur bu Evet gün geliyor bıkıyorum senden; ama İstanbul'dan bıkmak gibi bir şey olur bu...

 Cemal Süreya Sözleri  -  Ekleyen : Editör    Eklenme Tarihi :-  26.11.2015

Şimdi sen kalkıp gidiyorsun. Git. Gözlerin durur mu onlarda gidiyorlar. Gitsinler Oysa ben senin gözlerinsiz edemem bilirsin.

 Cemal Süreya Sözleri  -  Ekleyen : Editör    Eklenme Tarihi :-  26.11.2015

Yağmur olsan binlerce damla arasından bulur tutardım seni. Çünkü korkarım; toprak aldığını vermiyor geri...

 Cemal Süreya Sözleri  -  Ekleyen : Editör    Eklenme Tarihi :-  26.11.2015

Üşüdüysen söyle sevgilim Seni bir kat daha seveyim.

 Cemal Süreya Sözleri  -  Ekleyen : Editör    Eklenme Tarihi :-  26.11.2015

Hayatta gözyaşlarımı hak edecek bir insan görmedim. Ya benim gözyaşlarım gereksiz yada uğruna gözyaşı döktüğüm insanlar değersiz.

 Cemal Süreya Sözleri  -  Ekleyen : Editör    Eklenme Tarihi :-  26.11.2015

Ben Abdestsiz Hiçbir Devlet İşine İmza Atmadım..

 Abdülhamit sözleri  -  Ekleyen : Editör    Eklenme Tarihi :-  23.11.2015

Filistin'in kendilerine satılması karşılığında Osmanlı'nın bütün borçlarını tasfiye etmeyi taahhüt eden Yahudilerin önderi Theodore Herzl'a * Bizi yükselten dinimize karşı duyduğumuz büyük aşktır.

 Abdülhamit sözleri  -  Ekleyen : Editör    Eklenme Tarihi :-  23.11.2015

Esaretin bir çeşidide borçlandırmadır.

 Abdülhamit sözleri  -  Ekleyen : Editör    Eklenme Tarihi :-  23.11.2015


   Ana sayfa |   Yazarlar   | Oyun  | Video   | Şiir  | Biyografi  |   Favorilere Ekle   |   İletişim  |  Künye  |  Ziyaretçi Defteri

www.dostkelimeler.com     2007-2015       created by dost