Dostluk ile ilgili deyimler

Paylaş
 

Dostluk ile ilgili deyimler ve anlamları

Kusursuz dost arayan dostsuz kalır. 

Adam ahbabından bellidir (Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu diyeyim). *** İnsan daha çok anlaştığı, huyunu suyunu bildiği, sevdiği, yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; dostluk eder. Dolayısıyla bir kimsenin iyi ya da kötü olduğu, arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.

Adam adama yük değil, can gövdeye mülk değil (Adam adama yük olmaz). *** Birileri gelip konuğumuz olabilir, evimizde kalabilir. Bu konuk tıpkı can gibidir; can nasıl gövdeye geldiği gibi gidiyorsa, konuk da günün birinde geldiği gibi gidecektir. Bu sebeple yanımıza gelen arkadaş, dost, yakın ve konuklarımızdan yaka silkmemeliyiz.

Baz bazla, kaz kazla, kel tavuk topal horozla *** Bir kimse, kendi niteliğine uyan, kendine denk olan, kendine benzeyen kimselerle beraber olur, arkadaşlık eder, düşüp kalkar.

Bir selâm bin hatır yapar *** Dinimizin bir emri olan selâm, bir bilgi ve sevgi belirtisidir. Dolayısıyla gönül kazanmanın önemli bir anahtarıdır. Yakınlarımıza, arkadaşlarımıza, hatta yabancılara bile vereceğimiz selâm onlarla aramızda bir yakınlığın doğmasına yol açar; gönülleri birbirine yaklaştırır. Bu sebeple selâmlaşmayı ihmal etmemek gereklidir.

Can canın yoldaşıdır *** İnsan yaratılışı gereği tek başına yaşayamaz. Bir arkadaşa, bir dosta mutlaka ihtiyaç duyar. Bu, gerek iş yapması, gerek sorunlarını çözmesi, gerekse konuşup dertleşmesi için zorunludur.

Körle yatan şaşı kalkar (İtle yatan bitle kalkar). *** Değersiz, kötü, ahlâksız kişilerle ilişki kurup arkadaşlık yapanlar ister istemez onlardan etkilenir ve kötü huylar kaparlar. Çünkü insanı en çok etkileyen yakınında bulunduğu insanlardır.

Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan *** Kişi, kiminle arkadaşlık ederse, ondan etkilenir; onun alışkanlıklarına, düşüncelerine eğilim duyar; huyunu, gidişini kapar.

Yoldan kal, yoldaştan kalma *** Yolculukta insanın başına türlü işler, sıkıntılar, belâlar gelebilir. Bunların halledilmesi içinde bir insana gerek duyulur. Bu gereklik, yolculukta candan bir arkadaşın önemini büyük kılar. Dolayısıyla insan, candan bir yol arkadaşı bulabilmek için hareketini erteleyebilir.

Ayıpsız yâr (dost) arayan, yârsız (dostsuz) kalır. *** Hemen her şeyin, her insanın bir kusuru, bir eksiği vardır. Hatasız kul olmaz. Dolayısıyla insanın mükemmel bir dost, arkadaş ve sevgili aramaya çalışması boşunadır. Böyle bir dost bulamayacağı gibi, dostsuz kalması da mümkündür. Bu bakımdan insan bir şey elde etmek, bir dost bulmak istiyorsa onları kusurları ile kabul etmeye hazır olmalıdır.

Dost acı söyler // açıklama;Dost sevilip güvenilen, yakın arkadaş, gönüldaş, iyi görüşülen kimsedir. Dostlar hiçbir çıkar kaygısı gütmeden yaklaşırlar insana. Düşman kimselerin aksine, insanın iyiliğini isterler. Sevinci paylaştıkları gibi üzüntüyü de paylaşırlar. Bu bakımdan dostlarımız olanlar eksikliklerimizi, kusurlarımızı, yanlışlıklarımızı yüzümüze karşı söylemekten çekinmezler. Bizi memnun etmek için değil doğruyu göstermek için konuşurlar. Amaçları bizi düzeltmek, acı da olsa gerçeği yüzümüze söylemektir. Bu bakımdan iyiliğimiz için söyledikleri sözlerden ötürü onlara kırılmamalıyız.

 

Dostluk ile ilgili deyimler ve anlamları

Eski sitemizdeki yorumlar…

ahmet   –   29.05.2015
sevmedim

  dost başkadır ya asude   –   10.12.2014
dostluk başka kankalar ya

  fatma   –   15.11.2013
Gerçekten Ama Gerçekten Ders Verici 🙂

  elif   –   24.10.2013
hiç işie yaramadı

  mömö   –   22.10.2013
Dersimi alamadım :p

  yarimmm   –   22.10.2013
atasözü degil deyimmmmm

  adsız   –   22.10.2013
açıklayıcı olmamış

  DFGHJJJ   –   21.10.2013
BUNLAR ATASÖZÜ

  helin   –   19.10.2013
bunlar gerçektende deyim deyil

  selena gomez    –   19.10.2013
bunlar atasözleriyle aynı şeyler

  nolkes   –   13.05.2013
iyi ama az

  ESRA AŞIKKUTLU   –   20.11.2012
GERÇEKTEN ÇOK DERS VERİCİ

  adsız   –   07.11.2012
bunlar deyim değil

  kübra   –   03.11.2012
siteyi sevdim ama arkadaşlıkla ilgili deyimler olsaydı daha iyi olurdu.çünkü ödevimi aynı siteden yapmam daha kolay olurdu ve Türkçe dersini kapsayan bir site rica ediyorum

  selen   –   17.10.2012
Anlamlı ve eğitici bir konuydu. Fakat pek fazla deyim yoktu.

  adsız   –   11.10.2012
bütün sitelerden bulamadım ama burda buldum
Bu yazı 1400 kere okundu.
  • Site Yorum

3 adet yorum var.

  1. Momo dedi ki:

    Çok guzel

  2. Anonim dedi ki:

    çok güzel

  3. 53 rize dedi ki:

    Begenmedim ama biraz iyi ama daha iyi olabilirdi çok az dosttan bahsetmiş 🙁

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
ümraniye escort